Slovensko

Matovič zastavil nižšie dane pre pomoc reštauráciám. Vraj máme prázdnu špajzu, ale na testovanie sú milióny

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Gastro prevádzky na Slovensku zažívajú najhoršie časy a aj keď máme v rámci EÚ jednu z najvyšších úrovni daní pre tento sektor, k jej znižovaniu, aby sa im pomohlo vôbec nepríde. Päťpercentná daň z pridanej hodnoty pre gastrosektor dostala červenenú od samotného ministra financií Igora Matoviča.

Ten v utorok vyhlásil, že máme „prázdnu špajzu“ a Slovensku hrozí rekordný deficit 9,4 miliardy eur. „Za tejto situácie by som bol veľkým pesimistom ku komukoľvek, kto by mal nároky na rozdávanie štátneho rozpočtu. Nemáme z čoho rozdávať,“ povedal Matovič.

Podľa Asociácie hotelov a reštaurácií evidujú pokles tržieb o 70 až 80 percent. „Zníženie DPH pre gastrosektor je kľúčová, rýchla, adresná a jednoducho realizovateľná pomoc, bez zdĺhavej byrokracie,“ hovorí zakladateľka gastro portálu Menučka Kamila Slašťanová.

Nahnevaní ľudia sa v diskusiách pýtajú, prečo míňame milióny na nezmyselné testovanie, keď máme prázdnu špajzu.