Matovič po voľbách kritizoval bývalú vládu za prázdne sklady. Prázdne však boli aj teraz na jeseň - MAGAZÍN 1
Slovensko

Matovič po voľbách kritizoval bývalú vládu za prázdne sklady. Prázdne však boli aj teraz na jeseň

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Súčasný premiér Igor Matovič po vyhratých voľbách vo februári po tom ako prevzal vládu, kritizoval bývalé vedenie štátu a Petra Pellegriniho, že po nich zostali len prázdne sklady Štátnych hmotných rezerv. Nová analýza však tvrdí, že v podobnom stave boli sklady aj po mesiacoch Matovičovho vládnutia.

Národný kontrolný úrad SR (NKÚ) skonštatoval, že štátne inštitúcie neboli pripravené nielen na prvú vlnu, ale ani na druhú, kedy premiérom už nejaký čas bol Igor Matovič. Analytici NKÚ už v októbri poukázali na predražený nákup zdravotníckych pomôcok, ako aj na nepripravenosť zodpovedných štátnych inštitúcií na pandémiu. Správa štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR) až do konca februára nedostávala jasné požiadavky na zabezpečenie zdravotníckych pomôcok.

Štát preto podľa NKÚ nebol schopný v prvej etape poskytnúť nevyhnutné pomôcky do nemocníc, zariadení pre seniorov či pracovníkom v prvej línii. „V rámci mimoriadnej epidemickej situácie mali kľúčovú rolu zohrávať dve poradné odborné komisie – Pandemická komisia vlády SR a Národná protiepidemická komisia,“ poukázal Ľubomír Andrassy, podpredseda NKÚ.

„V oboch prípadoch sme zistili, že ich fungovanie i postavenie v rámci krízového riadenia štátu bolo vysoko formálne a protiepidemická komisia, ktorej šéfom je hlavný hygienik SR, od roku 2019 vôbec nezasadala“, poukázal Ľubomír Andrassy, podpredseda NKÚ,“ dodal Andrassy.

Problémom bolo, že do procesov manažovania aktívne vstupoval Permanentný krízový štáb, pri ktorom nie sú podľa NKÚ jasné jeho zákonné kompetencie a pôsobnosť. Úrad v správe pripomenul, že hlavným koordinujúcim orgánom štátu v čase mimoriadnej situácie je Ústredný krízový štáb a najvyšším orgánom, ktorý má právo i povinnosť rozhodovať, je vláda. Napriek kontrole a upozorneniam zo strany NKÚ boli sklady hmotných rezerv v polovici septembra naplnené zdravotníckymi pomôckami len na 16 %.