Matovič chystá smrť podnikateľom: Čech 2500€, Maďar 1600€ a Slováci majú platiť štátu až 8700€ ročne! - MAGAZÍN 1
Slovensko

Matovič chystá smrť podnikateľom: Čech 2500€, Maďar 1600€ a Slováci majú platiť štátu až 8700€ ročne!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Na Slovensku má živnosť zhruba 300-tisíc ľudí. Každým rokom je to však menej a menej. Igor Matovič, ktorý nič nevlastní a všetko prepísal na manželku sa chystá na daňovú reformu, ktorá ak mu prejde, zničí ešte viac podnikateľov na Slovensku. Ostanú tu len obrovské zahraničné korporáty, ktoré nám budú diktovať?

Matovič chce svojou reformou vyzbierať od slovenských podnikateľov ešte vyššie dane, ako je tomu do teraz. Buď si nebudú účtovať reálne výdavky a zaplatia iba jednu 29-percentnú daň alebo si budú účtovať výdavky a následne zaplatia z príjmu odvody vo výške 29 percent a daň z príjmov vo výške 19 percent.

Ekonómovia z INESS upozornili, že slovenský živnostník s ročným obratom 30 000 eur, ktorý dnes zaplatí na daniach a odvodoch 3 843 eur, bude po Matovičovej reforme platiť až 8 700 eur.

Na porovnanie v takom Česku platí živnostník v paušálnom režime na daniach a odvodoch len 2 588€ a v Maďarsku len 1 649€. U nás to po Matovičovej reforme bude 8 700€.

Igor Matovič prirovnáva živnostníkov k zamestnancom. Argumentuje, že živnostníci odvádzajú oveľa menej ako ľudia v klasickom pracovnom úväzku. „Títo ľudia obchádzajú systém, využívajú rôzne diery. Na rok sa odhlásia zo sociálnych odvodov, druhý rok fakturujú cez manželku, toto robia dlhé roky a platia reálne 6 percent zo svojho platu a zamestnanec otrok platí 43 percent. Dokedy takýto systém tu má fungovať? A ešte sa pýtam – kto platí dôchodky rodičov živnostníkov? Dnes to platia zamestnanci,“ obhajoval v relácii TA3 V politike.

Ekonóm ale upozornil, že Matovič porovnáva neporovnateľné. „Živnostníci sú vystavení oveľa väčšiemu riziku. Za svoje podnikateľské chyby môžu zaplatiť svojím celým majetkom – domom, autom. Neriadia sa Zákonníkom práce, ale Obchodným zákonníkom. Napríklad, ak zamestnancovi niekto nevyplatí mzdu, tak to má až charakter trestného činu. Ale ak živnostníkovi niekto nezaplatí faktúru, tak môže na neho poslať exekútora, alebo ísť na súd a o pár rokov možno vysúdite nejaké peniaze,“ vysvetlil Martin Vlachynský z INESS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *