Slovensko

Lunter chcel od štátu dvakrát viac peňazí na cestu, ako bolo potrebné. Matovič reagoval

Igor Matovič síce v minulosti podporil Luntera aby sa stal novým županom v Banskobystrickom kraji, dnes sa ukazuje, že mu začína Lunterové neefektívne šafárenie prekážať. Lunter žiadal od vlády 19 miliónov euro na opravu cesty medzi Muráňom a Prednou Horou. Keď sa na to pozrel minister financií, vyšlo mu, že na opravu cesty bude treba zhruba len 8 miliónov euro.

Neefektívne šafárenie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera sa dostalo až do takej úrovne, že to začalo prekážať už aj Igorovi Matovičovi. Ten Luntera síce v minulosti podporil  aby sa stal županom, dnes si už nemôže dovoliť prehliadať Lunterové neodborné riadenie kraja.

Župan Ján Lunter mal v minulosti požiadať vládu aby im na urýchlenú opravu cesty medzi Muráňom a Prednou Horou poskytla 19 miliónov euro. Ako uviedol na tlačovej besede Igor Matovič, Ján Lunter už mal vytipovanú nejakú firmu, ktorá by daný úsek urýchlene opravila za 19 miliónov euro. Keď sa na daný prípad pozrel minister hospodárstva Eduard Heger, zistil, že na daný úsek bude stačiť zhruba 8 miliónov euro. Znamená to, že to čo by župan Banskobystrického kraja Ján Lunter minul na opravu jednej cesty, by dokázal využiť na opravu 2 rovnakých úsekov a ešte by mu niečo aj zostalo.

Minister financií povedal, že štát chce byť nápomocný aj lokálnym problémom, ak to presahuje sily daného regiónu. Chce však aby sa s peniazmi občanov narábalo zodpovedne. Odporučil preto župana na útvar hodnoty za peniaze a výsledná suma začala výrazne klesať.

Praktiky župana Jána Luntera očividne Igora Matoviča nahnevali: „Starým zvykom, ktoré tu platili 12 rokov, je koniec. Pokus bol získať 19 miliónov eur, realita maximálne bude len 8 miliónov eur,“ Igor Matovič tiež odkázal, že nech na neho neskúšajú vyťahovať „prvé ponuky“.

zdroj: prehladsprav.sk