Ľudia tmavej pleti čelia v Amerike rasizmu kvôli tomu, že je tam teplo, tvrdí štúdia - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Ľudia tmavej pleti čelia v Amerike rasizmu kvôli tomu, že je tam teplo, tvrdí štúdia

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Nová štúdia zverejnená v časopise Nature tvrdí, že v amerických mestách ľudia tmavšej pleti v porovnaní s bielymi ľuďmi trpia tepelnému rasizmu. Žijú totiž v urbánnych oblastiach, v ktorých sa kumuluje teplo a ktoré trpia nedostatkom zelene.

Nevýhodu majú celkovo v 169 zo 175 najväčších obývaných oblastí Spojených štátov amerických, pričom najhoršie dopadli černosi, ktorí čelili teplote vyššej až o 3,12 stupňa Celzia.

Podľa autorky štúdie, ktorá k tomuto záveru došla, sme svedkami rasizmu v oblasti klímy. Problematické sú takzvané mestské tepelné ostrovy, ktoré vznikajú pre to, že asfalt a betónu vo väčšej miere absorbujú slnečné žiarenie. Oblasti s vyššou koncentráciou zelene sú naopak značne chladnejšie.

Vystavenie tepelnému stresu vedie k vyššej úmrtnosti, zhoršuje tiež produktivitu a učenie. „Naša štúdia pomáha poskytnúť viac dôkazov o tom, že existuje rasizmus v oblasti klímy a životného prostredia,“ uviedla hlavná autorka štúdie Angel Hsuová z univerzity v Chapel Hill.