Slovensko

Lučanský nebude mať pohreb za účasti štátu, čestnú stráž, hymnu ani nezabalia truhlu do štátnej vlajky

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Na Slovensku môžu mať podľa zákona policajti špeciálne pohreby s účasťou štátu, no tento zákon zároveň myslí aj na to, kedy bývalí príslušník štátu spácha samovraždu.

Preto bývalého policajného prezidenta generála Milana Lučanského nečaká takýto špeciálny pohreb za účasti štátu. Nečaká ho teda pohreb so špeciálnymi aktmi vrátane zahalenia rakvy do štátnej vlajky, postavenie čestnej stráže či sprievod rakvy čestnou jednotkou a skončenie obradu hymnou.

Keďže podľa oficiálnych vyhlásení spáchal Lučanský samovraždu, zákon myslí aj na takéto okolnosti a portál Nový čas informuje: „V tejto súvislosti je potrebné poukázať na ustanovenie § 71 ods. 2 tohto zákona, podľa ktorého sa tieto pocty upravené v § 76 neposkytujú policajtovi alebo bývalému policajtovi, ktorý bol poberateľom dôchodku z výsluhového zabezpečenia a zomrel v dôsledku sebapoškodenia. Minister vnútra vyslovil úprimnú ľútosť a sústrasť pozostalým,“ povedala denníku Nový čas Barbora Túrosová z ministerstva vnútra.

Dnes o 14:00 plánuje ministerstvo spravodlivosti zverejniť záznamy, ktoré súvisia s prešetrovaním samovraždy Milana Lučanského.