Londýnsky súd odsúdil Juliana Assangeho k 50 týždňom vo väzení

Súd v Londýne odsúdil zakladateľa internetového portálu Wikileaks, Juliana Assangeho, k 50 týždňom stráveným vo väzení, a to za porušenie podmienok prepustenia na kauciu. Informovali o tom zdroje prítomné v súdnej sieni.

„Nevzdal ste sa polícii sám a ekvádorské veľvyslanectvo bolo nútené umožniť polícii prístup do budovy. (…) Mal ste na výber a ja odmietam všetky dôvody na zmiernenie trestu, „vyhlásila sudkyňa Deborah Taylorová, ktorá trest vyniesla.

Sudkyňa ďalej dodala, že porušovanie podmienok kaucie zo strany Assangeho patria k tým „závažnejším obvineniam“, ktoré sú proti nemu vznesené, a prekračuje hranice.


Zakladateľ Wikileaks pred vynesením rozsudku prostredníctvom právnikov vyjadril ľútosť v súvislosti s činmi, ktorých sa dopustil.

Assange, ktorý bol v roku 2010 vo Švédsku obvinený zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia, sa od júna roku 2012 ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve. Bál sa totiž, že bude vydaný do škandinávskej krajiny, ktorú schválil britský súd.

Ráno 11. apríla 2019 bol Assange zadržaný na základe rozkazu z roku 2012, kedy sa nedostavil na súd, rovnako ako na žiadosť úradov Švédska a Spojených štátov. V rovnaký deň súd v Londýne zistil, že Assange porušil tiež podmienky pre prepustenie na kauciu.

Obžalovaný zatiaľ zostáva vo väzbe. Veľká Británia požiadala Spojené štáty, aby poskytli všetky potrebné dokumenty na jeho vydanie, a to do 12. júna.

Súd o vydaní Assangeho bude pokračovať vo štvrtok v Londýne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.