LGBT aktivistka: "Kotlebovcov treba rozpustiť! Neviem, či je to legitímne, ale je riziko nechať fašistov v parlamente!" - MAGAZÍN 1
Slovensko

LGBT aktivistka: “Kotlebovcov treba rozpustiť! Neviem, či je to legitímne, ale je riziko nechať fašistov v parlamente!”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Programová riaditeľka kontroverzného LGBT Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská si myslí, že Najvyšší súd by mal rozpustiť hnutie ĽSNS a ak k tomu dôjde, etablované politické strany by mali začať oslovovať jeho voličov. Povedala to v rozhovore pre TV Pravda.

Podľa Krempaskej ide o “naozaj citlivú tému,” keďže ĽSNS je parlamentnou stranou. “Vyžaduje si to aj zo strany Najvyššieho súdu aj zo strany Generálnej prokuratúry citlivý prístup. Ide to neskoro. Táto žaloba padla neskoro, ale samozrejme, lepšie neskoro ako nikdy,” vyhlásil aktivistka.

“Je to síce ošemetné, že už sú v parlamente, ale je podľa mňa mimoriadne dobrý krok, že prišlo k tejto žalobe, a dúfam teda, že Najvyšší súd ich aj rozpustí,” dodala.

Priznala, že je potrebné sa vysporiadať s otázkou, či “je to legitímne, alebo to nie je legitímne” a rovnako aj s otázkou či sa so žalobou “malo čakať, alebo sa nemalo čakať”. “Riziko je veľké, ale vždy je väčšie riziko fašistov v parlamente nechať.” V rozhovore doplnila, že orgány mali v tejto veci konať už dávno a súhlasí s názorom, že je rizikom aj to, že súčasný proces rok pred voľbami do NR SR by v prípade nezrušenia strany mohol ešte zvýšiť jej popularitu.

Redaktorka TV Pravda k tomu dodala, že zrušením strany súd nijako nezruší nálady vo verejnosti, kde podľa nej aj na základe výsledkov posledných dvoch volieb vypláva, že podobné názory sú blízke možno až 25 percentám populácie. Krempaská reagovala, že “rozpustenie súdom nie je zázračné riešenie. Tým to iba začína, ale je to dôležitý krok.”

“V očiach občanov to musí zvýšiť dôveru v štát, že teda padni komu padni, že keď porušujú zákon, tak príde aj sankcia.”

Krempaská je presvedčená, že značná časť voličov ĽSNS stranu nevolí “len alebo vôbec” kvôli tým elementom programu, ktorá sú označované za fašistické.

“Mnohí by povedali vlastné dôvody, prečo tieto strany volia. Ale spoločný menovateľ je to, že ide o nejaký protestný hlas proti tomu ako pôsobia etablované politické strany. A tieto by si to aj mali zobrať k srdcu a mali by s tým niečo robiť.”

“Ak dôjde k rozpusteniu tejto strany, určite to nebude stačiť. Nebude to stačiť pre voličov, a strany budú musieť niečo robiť s tými vecami, ktoré týchto voličov zaujímajú.”

zdroj: pravda.sk hlavnespravy.sk


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *