Zo sveta

Le Penová odmieta nový pakt o migrácii a označila ho za samovraždu Európy

Líderka francúzskej “populistickej” strany National Rally (RN) Marine Le Penová začala kampaň proti novému paktu Európskej únie o migrácii a azyle a vyhlásila, že povedie k “samovražde” Európy.

Nový návrh Európskej komisie na radikálnu reformu azylovej politiky bloku oproti predchádzajúcej dublinskej dohode bol predložený koncom minulého mesiaca a podľa Le Penovej by sa v nasledujúcich rokoch mohlo v EÚ usadiť 60 až 70 miliónov migrantov.

“Je to organizovaný plán na ponorenie Európy a národov, ktoré ju tvoria, to povedala Le Penová v piatok v sídle jej strany v meste Nanterre, informuje televízia TV5Monde.

Le Penová ďalej uviedla, že nový pakt “spôsobí skazu našich sociálnych systémov, nárast nezamestnanosti, krízu bývania, nárast kriminality a komunitárnych konfliktov, pokrok islamizmu a teroristických rizík a spochybňovanie hodnôt našej civilizácie.”

Zaútočila na Európsku úniu s tým, že “zverila kľúče od blízkovýchodnej brány Turecku, ktoré nás teraz vydiera ponorením. Dnes sa chystá otvoriť dvere Domu Európy z tretieho sveta. Zoberme si späť kľúče od Európy a Francúzska! “

Le Penová uviedla, že spolu s ďalšími členmi populistickej skupiny Identita a demokracie (ID) v Európskom parlamente povedie kampaň proti novému paktu o migrantoch a začne petíciu s cieľom získať okolo milióna podpisov.

Pripomienky prichádzajú po Vyšehradskej skupine stredoeurópskych národov – Maďarsko, Proti novému paktu sa koncom septembra vyslovili tiež Slovensko, Česká republika a Poľsko.

“Pridelenie” alebo “kvóta” k zmene názvu nestačí. Maďarsko je proti. Základný prístup sa stále nemení. Oni (Komisia) by radi riadili migráciu, a nie aby zastavovali migrantov. Maďarský postoj je zastaviť migrantov, “povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

“Musíme zastaviť migráciu, kvóty a premiestňovanie.” Tieto pravidlá sú pre nás neprijateľné, “doplnil český premiér Andrej Babiš.