Nelegálnych migrantov na Slovensku je už tak veľa, že pri železničnej stanici Kúty im musel štát postaviť stanové mestečko. Od septembra do pondelka zachytilo Slovensko cez 2 675 migrantov a 45 prevádzačov. Každým dňom počujeme o tom, že niekde chytili alebo videli migrantov z Blízkeho východu či Afriky.
„Uvedomujeme si, že zastavenie nelegálnej migrácie je potrebné už na hraniciach s Maďarskom. O to sa snažíme napríklad spoločnými zmiešanými hliadkami s maďarskou políciou, vyslaním slovenských policajtov na vonkajšiu hranicu Schengenu, ako aj zvýšenou hliadkovou činnosťou v prihraničných oblastiach s Maďarskom,” vysvetlil minister vnútra Roman Mikulec.
V stanovom mestečku pomáha aj profesor Krčméry, ktorého ľudia spoznali počas pandémie. Krčméry tvrdí, že toto je iná situácia, aká bola na vrchole migračnej krízy v roku 2015 v západnej Európe
„Vtedy prešlo hranicami za tri mesiace 900 000 ľudí. Tu to nehrozí, tu majú ľudia tendenciu ísť hneď preč. Väčšina z nich sa sem už nevráti. Napríklad z tých, ktorí odišli v pondelok (31. 10.) počas noci, sa vrátilo iba päť a 40 je už na svojej ceste tam, kde podľa nich budú mať nádejnejšiu budúcnosť,“ povedal profesor, uvádza TA3.
Podľa jeho slov niektorí na základe pozitívnych skúseností na Slovensku rozmýšľajú nad tým, že zostanú tu. „Treba si uvedomiť, že aj my potrebujeme pracovné sily v zamestnaniach, ktoré nevieme pokryť. Je mnoho profesií, ktoré ani my na škole nevieme pokryť. Mnohí z nich sú vzdelaní, mali sme na hranici aj lekárov. My ich berieme ako rovnocenných partnerov, keďže oni utekajú pred vojnou. Mali sme tu aj chlapca, ktorý stúpil na nášľapnú mínu a mal odtrhnutú končatinu, ďalší mal odtrhnutú ruku,“ uviedol profesor Krčméry, píše TA3.