Spoločnosť Zo sveta

Každý piaty Európan je na pokraji chudoby! Najhoršie sú na tom tieto štáty

Podľa štúdie Eurostatu je každý piaty Európan vystavený riziku chudoby alebo sociálnemu vylúčeniu.

Zároveň sa Lotyšsko a Litva ocitli medzi krajinami EÚ s najhoršími ukazovateľmi, uvádza Euronews. Slabnúci svetový hospodársky rast bude pre krajiny s oslabenou ekonomikou stále ťažšie dostať sa z chudoby a obchodné napätie situáciu ešte zhoršuje, varujú odborníci.

Každému piatemu Európanovi, alebo 109 miliónom ľudí, podľa Eurostatu hrozí, že budú na okraji spoločnosti alebo medzi chudobnými (Euronews sám v januári hovoril o 113 miliónoch ohrozených ľudí – pozn. red.). Jedná sa o splnenie aspoň jedného z troch kritérií: nízky príjem, ťažká materiálna deprivácia alebo bývanie v domácnosti s nízkou úrovňou.

Ženy boli v tomto ohľade zraniteľnejšie. Európska štatistická agentúra zverejnila výsledky štúdie pred Medzinárodným dňom za odstránenia chudoby. Správa zdôrazňuje, že každá krajina EÚ má svoj vlastný rozsah problému.

Každý štvrtý Európan je v siedmich štátoch spoločenstva ohrozený chudobou. Prvé tri miesta v tomto zozname obsadili Bulharsko, Rumunsko a Grécko. Nasleduje Lotyšsko, Litva, Taliansko a Španielsko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *