Je vakcína Pfizer pre deti bezpečná? Deti by som jej radšej neočkoval, hovorí bývalý minister Prymula - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Je vakcína Pfizer pre deti bezpečná? Deti by som jej radšej neočkoval, hovorí bývalý minister Prymula

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Český exminister zdravotníctva odmieta povinné a plošné očkovanie detí. V súčasnej dobe podľa neho nie je dostatočne bezpečná vakcína, ktorá by bola vhodná pre deti do 12 rokov. S očkovaním by preto radšej počkal. Rodičov však od neho neodrádza.

V súčasnej dobe v Česku zúri debata o očkovaní detí. Svoj názor má k tomu aj epidemiológ a niekdajší minister zdravotníctva Roman Prymula. Ten vyzýva na opatrnosť s tým, že na trhu zatiaľ nie je vakcína, ktorá by bola vhodná pre deti do 12 rokov.

„Vychádza to z medzinárodnej konferencie, kde som bol asi pred mesiacom a kde sme diskutovali, či vôbec očkovať takéto malé deti. Väčšinový príklon vedcov bol preto, aby sme aplikovali inaktivované vakcíny,“ poukázal v rozhovore pre CNN Prima News Prymula.

Jediným typom tejto vakcíny je v súčasnej dobe francúzska Valneva, ktorú síce Európska únia už nakúpila, ale zatiaľ nie je schválená. Prymula poukazuje na to, že hoci má táto vakcína slabšiu imunogenitu, teda schopnosť navodiť tvorbu protilátok, „je úplne bezpečná“.

„Ak pôjdeme do tejto detskej kategórie, kde nechceme mať žiadne reakcie, tak je za mňa vhodná práve táto vakcína,“ myslí si exminister.

„Obsahuje iba mŕtvy vírus a nie je tam tým pádom predpoklad, že by mali byť akékoľvek reakcie. A keď sa pozrieme na používanie inaktivovaných vakcín spätne vo svete, kde sa používali celkom masívne, tak tam neboli problémy s reakciami,“ vysvetľuje výhody vakcíny Valneva. „Problémom je jedine to, že sa muselo preočkovávať po šiestich mesiacoch, pretože sú slabšie,“ dodáva.

Zároveň ale odmieta, že by vakcína od firmy Pfizer bola pre deti nebezpečná, pretože je schválená orgánmi Európskej únie.

“Všeobecne inaktivované vakcíny proti covidu sú bezpečnejšie,” uzavrel debatu o bezpečnosti vakcín Prymula.

Okrem toho sa epidemiológ pozastavil aj nad tým, či je vôbec vhodné malé deti proti koronaviru očkovať. „Pridaná hodnota pre detskú populáciu je výrazne nižšia ako pre dospelých,“ hovorí.

„A ak tu máme výraznú skupinu ľudí, ktorá nie je očkovaná v dospelom veku, tak si musíme klásť otázku, či máme zaočkovať túto kategóriu, keď nepokryjeme vylučovanie vírusu, a to je to, čo nám vlastne robí najväčší problém. A aj tak budeme mať najstaršiu kategóriu v riziku,“ poznamenal expert.

Každopádne by jednoznačne odporučil rodičom naočkovať deti nad 12 rokov, u ktorých je imunita úplne vyvinutá. U detí vo veku 5 až 11 rokov je ale situácia iná.

„Štúdia na očkovanie detí mala asi 2000 subjektov. Dáta pre mňa nie sú natoľko presvedčivé,“ poukázal bývalý minister. Napriek tomu podľa neho môžu rodičia svoje deti v pokoji naočkovať aj spomínaným Pfizerom.
„Je to ich voľba. Vakcína je registrovaná. Ale plošné či povinné riešenia si u tejto skupiny predstaviť neviem. Ale to snáď nehrozí,“ povedal Prymula.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *