Slovensko

Infektológ Sabaka: Mamičku z Nitry nezabila vakcína. Tá nepredstavuje v žiadnom prípade riziko. Tí, čo umreli, by umreli aj tak

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Včera sme vás informovali o tragickom úmrtí mladej ženy (39) z Nitry, ktorá umrela druhý deň po očkovaní druhou dávkou. Manžel ju mal nájsť ráno už bez známok života. Žena bola zamestnankyňa radnice a jej kolegovia sa dnes vakcíny boja a jej úmrtie spájajú s vakcínou, aj keď to zatiaľ nikto nepotvrdil.

Lekár a infektológ Peter Sabaka však v tom má jasno už teraz a tvrdí, že spojitosť je vylúčená.

„Mladé ženy sú v riziku trombóz po vakcíne od firmy AstraZeneca po prvej dávke. Ale po druhej dávke Pfizeru, to určite nie. Tam nič také zaznamenané nebolo. V žiadnom prípade nie. Sú obrovské skúsenosti s Pfizerom a s Modernou z Izraela, USA, Veľkej Británie a podobne a nič také pozorované nebolo. Čiže ženy v produktívnom veku rozhodne nie sú rizikové z hľadiska mRna vakcín, Pfizer a Moderna.

Pri tých vektorových vakcínach to bolo riziko po prvej dávke, a preto sa prestalo očkovať vakcínou od firmy AstraZeneca. Ale čo sa týka týchto mRna vakcín, nepredstavujú žiadne riziko. Nič také nebolo pozorované. Treba si počkať týždeň alebo dva na výsledky,“ dodáva Sabaka, ktorého slová priniesol portál Pluska.

Pri mRna vakcínach sa podľa neho nepreukázali ani žiadne život ohrozujúce účinky po očkovaní ani u mladých ľudí, hoci z USA prichádzajú správy o náhlych problémoch so srdcom u tínedžerov, ako sú napríklad zápaly.

„Jediné, čo sa môže vyskytnúť , je alergická reakcia. Ale to môžete dostať na hocičo, na sirup od kašľu, na paralen, na hocijakú injekciu, na liek, ktorý dostanete na pohotovosti, keď zvraciate a bolí vás brucho. Alergická reakcia sa môže vyvinúť na čokoľvek a tá môže teoreticky človeka počas hodiny aj zabiť. Boli prípady už aj na Slovensku, že ľudia dostali nejakú injekciu napríklad na alergiu a zomreli. Teoreticky sa to môže stať. Je to anafylaktická reakcia, s ktorou treba počítať po podaní akéhokoľvek lieku. Preto je každý po očkovaní tú polhodinku pod lekárskym dohľadom. Treba si tam počkať, tie centrá a personál sú pripravení na to, že takéto niečo môže nastať. Ak sa to stane, hneď podajú liečbu,“ vysvetlil infektológ.

Sabaka pripomína, že úmrtia zaočkovaných netreba hneď dávať do súvisu s vakcínou. Podľa neho tí, čo umreli, by vo veľkej miere umreli aj tak, ale keďže je očkovanie pod drobnohľadom verejnosti, tak sa to očkovaniu hneď aj pripisuje:

„Všetci ľudia, ktorí sú po očkovaní, sa veľmi starostlivo sledujú a o všetkom sa informuje. A všetko potom vyzerá, že môže byť v súvise s očkovaním, ale z toho drvivá väčšina vecí by nastala aj tak,“ dodal Sabaka.