Havran posielal kňaza Kuffu do cirkusu za konzervatívne názory. NAKA začala trestné stíhanie na neoliberála - MAGAZÍN 1
Slovensko

Havran posielal kňaza Kuffu do cirkusu za konzervatívne názory. NAKA začala trestné stíhanie na neoliberála

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala trestné stíhanie kvôli hanobeniu a ohováraniu v kauzách článku denníka SME autora Michala Havrana o kňazovi Kuffovi a rozhovoru teológa Miroslava Kocúra v Denníku N.

Polícia sa kontroverznými článkami Havrana a Kocúra zaoberá na podnet advokátskej kancelárie ULC Čarnogurský. Trestné stíhanie bolo začaté ku dňu 2. apríla 2019.

V prvom prípade ide o kauzu trestného oznámenia pre hanobenie katolíckeho náboženstva, viery a jej predstaviteľov, ktoré bolo podané na autora článku na portáli denníka SME s názvom “Pošlite Kuffu do cirkusu,” v ktorom autor nenávistným spôsobom zaútočil na známeho katolíckeho kňaza Mariána Kuffu.

Tlačovo-digitálna Rada SR v októbri minulého roka rozhodla, že zverejnením článku autora Michala Havrana s názvom „Pošlite Kuffu do cirkusu“, uverejnenom v denníku SME dňa 27. júna 2018 bol porušený Etický kódex novinára (viac v článku).

Trestné oznámenie, ktoré podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského na novinára Havrana, je podľa denníka SME formou zastrašovania autora – teológa, ktorý upozornil na údajné zneužívanie katolíckej viery na šírenie extrémistických názorov a vnášanie nenávisti do spoločnosti (viac v článku). Havran však v skutočnosti nenávistným spôsobom zaútočil na známeho katolíckeho kňaza Mariána Kuffu pre jeho šírenie konzervatívnych postojov, ktoré sú v súlade s učením Cirkvi.

V druhom prípade ide o rozhovor teológa Miroslav Kocúra publikovaný v Denníku N rozhovor pod nadpisom „Teológ Kocúr: Viem o slovenskom biskupovi, ktorý tiež sexuálne zneužíval deti“ s podtitulom „Klonovanie monštier, ktoré raz budú páchať zlo na bezbranných, v cirkvi pokračuje“, ktorým bez dôkazov obvinil biskupa Chautura zo sexuálneho zneužívania.

Advokát Čarnogurský v septembri 2018 uviedol, že osoba, s ktorou je vedený rozhovor, v texte článku hanobí náboženské presvedčenie všetkých veriacich kresťanov a katolíkov. Samotné označenie katolíckych duchovných za naklonované monštrá v podnadpise článku presahuje rámec slušnosti a hranice právne dovoleného (viac v článku).

“Naša advokátska kancelária podala trestné oznámenie v oboch uvedených prípadoch. Príslušný štátny orgán, vyšetrovateľ z NAKA, začal v týchto dňoch trestné stíhanie v oboch uvedených veciach,” uviedol v tlačovej správe Ján Čarnogurský.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *