Grécko žiada od Nemecka 310 miliárd eur za ich vojnové zločiny - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Grécko žiada od Nemecka 310 miliárd eur za ich vojnové zločiny

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Veľvyslanec Grécka v Berlíne v utorok odovzdal list nemeckému ministerstvu zahraničia, v ktorom grécka vláda vyzvala nemeckú stranu, aby začala rokovania o riešení nevyriešenej otázky vyplatenia nemeckých vojenských reparácií a odškodnenie za prvú a druhú svetovú vojnu.

“Táto diplomatická akcia bola prijatá po diskusii na úrovni politických vodcov v pléne gréckeho parlamentu 17. apríla a na základe rozhodnutia drvivej väčšiny poslancov s prihliadnutím na správu medzirezortnej komisie ohľadom nemeckých dlhov našej krajine,” citovala vyhlásenie RIA Novosti.

Grécke nároky sa týkajú odškodnenia a deštrukcie, ktoré krajina a jej občania utrpeli v prvej a druhej svetovej vojne, vojenských odškodnení obetí a potomkov obetí nemeckej okupácie, navrátenie okupačného úveru a navrátenie rabovaných a nezákonne vyvezených archeologických a iných kultúrnych hodnôt.

“Grécka vláda vyzýva nemeckú vládu, aby sa dohodla na praktickom uspokojení týchto požiadaviek, čo má pre gréckych občanov osobitný význam ako morálne a materiálne problémy,” uviedlo grécke ministerstvo zahraničia.

Grécky parlament 17. apríla prijal uznesenie, ktorým poveril vládu, aby požadovala, aby Nemecko zaplatilo reparácie – 309,5 miliardy eur za škody počas druhej svetovej vojny a 9,2 miliardy eur za prvú svetovú vojnu.

Grécko navyše odhaduje odškodnenie za smrť a zranenie osôb na viac ako 107,2 miliardy eur. Vláda bude tiež požadovať vrátenie odcudzených archeologických pokladov a pamiatok.

Poslanci hlasovali drvivou väčšinou za uznesenie, čo je v gréckom parlamente veľmi zriedkavé.

Podľa správy medzivládnej komisie, na základe ktorej bolo uznesenie prijaté, počas druhej svetovej vojny prišlo Grécko o 558 tisíc ľudí, 880 tisíc ľudí bolo postihnutých. Obeťou vojny sa stalo 19,7% obyvateľov krajiny, čo v roku 1939 činilo 7,355 milióna ľudí.

Rezolúcia uvádza, že grécky štát sa nikdy a v žiadnom prípade nezriekol svojich nárokov, otázka odopretie nárokov gréckeho štátu nebola nikdy vznesená a nemohla byť vznesená.

Nemecko odmieta všetky požiadavky Atén. Nemeckí predstavitelia tvrdia, že ich krajina už splnila svoje povinnosti a v roku 1960 zaplatila 115 miliónov mariek. Pozícia nemeckej vlády na túto tému je “bez zmeny”, problém je vyriešený “konečne právne a politicky”, povedal námestník oficiálneho predstaviteľa nemeckej vlády Martin Fitz.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas rokovaní v Aténach v januári 2019 uznala zodpovednosť za zločiny nacistov počas okupácie Grécka, ale neodpovedala na požiadavku o náhrade škody a navrátenie tzv. Okupačného úveru. “Sme zodpovední a uznávame zločiny národných socialistov,” povedala kancelárka, bez toho aby o reparácii čokoľvek povedala. “Podporujeme Grécko v prospech oboch krajín,” dodala.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *