Zo sveta

Gréci tvrdia, že Turecko opäť posiela tisíce migrantov do Európy a majú satelitné zábery

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Turecko znovu začína tisíce migrantov posielať na hranici s Európou, tvrdí Grécko s odvolaním sa na satelitné fotografie ukazujúce veľké množstvo ľudí v pohybe.

Na grécku hranicu sa sťahujú tisíce ľudí zvnútra tureckého vnútrozemia, povedal hovorca gréckej vlády len niekoľko týždňov po tom, čo vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana varovala, že po upokojení pandémie koronavírusu znovu otvorí migračné stavidlá.

V poznámkach londýnskeho denníka The Times citovaný grécky vládny zdroj o zmenách vnútri Turecka uviedol: „všimli sme si niektorých podozrivých pohybov … V dôsledku toho sme si počas veľkonočného sviatku objednali zvýšenú pohotovosť na ďalšie dni.“

Rovnaký úradník ďalej uviedol, že Turecko sa pokúšalo „vydierať“ Grécko a Európu „zbraňou“ hromadného prisťahovalectva.

Hovorca gréckej vlády Stelios Petsas povedal, že úrady teraz „zaznamenali známky činnosti“ za hranicami a „budú pokračovať v tom, čo bude treba, aby bránili naše zvrchované práva a strážili hranice Grécka a Európy“. Služba oznámila, že Grécko sa pripravuje na nové migrujúce skupiny na Egejskom mori vo východnom Stredomorí.

Európska námorné a pozemné hranice s Áziou na tureckých hraniciach boli hlavným bodom krízy migrantov v roku 2016, kedy do Európy – prevažne z Afriky a Blízkeho východu – vstúpilo viac ako milión ľudí a z veľkej časti sa usadili v bohatších, vysoko prosperujúcich severných štátoch, ako je Nemecko, Francúzsko a Švédsko.

Región bude pravdepodobne začiatkom druhej krízy na začiatku roku 2020, kedy turecká vláda otvorila svoje hranice a umožnila tak tisíckam migrantom znovu prejsť do Európy. Hranice boli pôvodne uzavreté po migračnej kríze v roku 2016 prostredníctvom dohody vďaka veľkých finančných dotácií, kde Ankara sľúbila regulovať a uzatvoriť migračný tok výmenou za miliardy eur v hotovosti z Európskej únie, a tiež ďalšími zásadnými spôsobmi, ako je urýchlenie členstvo Turecka v únii.

Erdogan sa napriek tomu opakovane sťažoval, že EÚ nedodržala svoju stranu dohody, často hrozil otvorením hraníc, ak nebudú splnené požiadavky. Tieto hrozby splnil vo februári, kedy Turecko opäť otvorilo brány, pričom Erdogan varoval Európu, aby očakávala, že milióny prekročia hranice.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *