Francúzsko je už iné: Macron tvrdí, že ukázať policajtom dokumenty o očkovaní je o slobode - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Francúzsko je už iné: Macron tvrdí, že ukázať policajtom dokumenty o očkovaní je o slobode

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Potom, čo sa objavilo video, na ktorom Parížania museli ukázať polícii svoje vakcinačný pasy, aby mohli sedieť pred kaviarňou, prezident Macron tvrdí, že systém chráni “slobodu” ľudí.

Zábery ukazujú uniformovaných francúzskych policajtov, ktorí hliadkujú v kaviarňach a reštauráciách a požadujú dôkaz o očkovaní.

Tým, ktorí nie sú schopní alebo ochotní ukázať svoje doklady, hrozia obrovské pokuty, zatiaľ čo majitelia podnikov by mohli ísť dokonca do väzenia, ak by pasy odmietli vymáhať.

Nový program však môže nakoniec veľa ľudí vyradiť z prevádzky vzhľadom na množstvo záberov, ktoré ukazovali bežne rušné kaviarne a reštaurácie teraz takmer prázdne.

Polovica podnikov oslovených agentúrou Reuters ignorovala hrozbu právnych krokov a uviedla, že odmieta kontroly vymáhať.

Napriek tomu, že Francúzi od nacistickej okupácie nezažili spoločnosť s tak intenzívnym nátlakom “dokumenty prosím”, prezident Macron trval na tom, že vakcinačná pasy sú o ochrane “slobody” ľudí.

“Ide o občianstvo. Sloboda existuje len vtedy, ak je chránená sloboda všetkých, “povedal Macron,