Facebook ide pritvrdiť a nepravdivé informácie o očkovaní vám rovno vymaže z profilu

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Najväčšia sociálna sieť na svete Facebook z ktorej čerpajú informácie milióny ľudí ide sprísňovať pravidlá nepravdivých informácii o očkovaní koronavírusu, ktoré vyvrátili experti.

„Zavádzame nové pravidlá, prostredníctvom ktorých môžeme vymazať dezinformácie o víruse, ktoré môžu viesť k bezprostrednému ohrozeniu zdravia. Môže to zahŕňať nepravdivé tvrdenia o bezpečnosti, účinnosti, zložkách alebo vedľajších účinkoch vakcín. Odstránime napríklad nepravdivé tvrdenia, že vakcíny na COVID-19 obsahujú mikročipy alebo čokoľvek iné, čo nie je na oficiálnom zozname zloženia vakcín,“ vysvetľuje Facebook pre portál Independent.

Znamená to teda, že sociálna sieť jednoducho vymaže takéto príspevky, ktoré vyvrátili experti.

„Odstránime tiež konšpiračné teórie o vakcínach na ochorenie COVID-19, o ktorých dnes vieme, že nie sú pravdivé. Napríklad informáciu o tom, že na testovanie vakcíny bola využitá istá populácia bez ich súhlasu. Pretože je ešte priskoro a fakty o vakcínach na COVID-19 sa budú aj naďalej vyvíjať, budeme pravidelne aktualizovať zoznam tvrdení, ktoré budú postupne odstraňované. Riadiť sa budeme pokynmi od orgánov verejného zdravotníctva,“ dodáva sociálna sieť.

Kontrolovať takéto príspevky budú nezávislí fact checkeri, ktorí už teraz aj na Slovensku kontrolujú články či príspevky, ktoré sú falošné alebo nepravdivé. Človek, ktorý vyvracia hoax musí prísť na všetky klamstvá a dostatočne so zdrojmi ich vyvrátiť. Následne sa článok označí ako nepravdivý a ľuďom, ktorí takýto článok alebo príspevok zdieľali, príde upozornenie. Stránky, ktoré často zdieľajú nepravdy, majú obmedzený dosah na Facebooku.

Facebook spája sily s nezávislou spoločnosťou FullFact, ktorá bude kontrolovať všetky tvrdenia. „Je nutné pamätať na slobodu reči. Vôbec nie sme proti tomu, aby niekto vyjadril obavy alebo mal otázky ohľadom pripravovaných vakcínach. Ľuďom umožníme pýtať sa a získavať kvalitné odpovede, aby sa sami rozhodli. Musia na to však mať informácie z overených zdrojov,“ povedal zamestanenec FullFact, Tom Phillips.