Zo sveta

Európska lieková agentúra schválila vakcínu od Pfizer/BioNTech a očkovanie môže začať. Vedľajšie účinky majú ľudia nahlasovať

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Európska lieková agentúra schválila v pondelok vakcínu od firmy BioNTech a americkej spoločnosti Pfizer na podmienečné použitie v EÚ. Informovala o tom na tlačovej konferencii riaditeľka EMA Emer Cookeová.

„S potešením oznamujem, že vedecký výbor EMA sa dnes stretol a odporučil podmienečné povolenie na uvedenie vakcíny vyvinutej Pfizer a BioNTech na trh v EÚ,“ uviedla Cookeová. Poznamenala, že „v tejto chvíli neexistujú dôkazy, ktoré by nasvedčovali tomu, že táto vakcína nebude fungovať proti novému variantu“ koronavírusu, ktorý zistili v Británii.

Na základe klinických štúdií a príbalového letáku, ktorý k vakcíne vydal Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA), má táto očkovacia látka 95-percentnú účinnosť.

Európska lieková agentúra bude naďalej zbierať a analyzovať dáta o bezpečnosti vakcíny. Ľudia majú nahlasovať prípadné vedľajšie účinky, ktoré sa budú vyhodnocovať, uviedla Sabine Straus z výboru pre hodnotenie farmakovigilančných rizík EMA na tlačovej konferencii.