Slovensko

Európska komisia neodporúča celoplošné testovanie. Matovič si však ide tvrdo za svojim

Celoplošné testovanie antigénovými testami neodporúča ani Európska komisia. Upozornil na to europoslanec Milan Uhrík na sociálnej sieti Facebook. Podľa neho Európska komisia v prijatom odporúčaní popiera spôsob, akým sa vykonalo testovanie na Slovensku: „Mali sme byť vzorom minimálne pre EÚ, sme na smiech pred celým svetom. Taká je realita „dobrovoľného“ celoplošného testovania antigénovými testami Matovičovej vlády. Európska komisia v prijatom odporúčaní doslova popiera spôsob, akým sa vykonalo testovanie na Slovensku.“

Europoslanec Milan Uhrík porovnal predstavy Európskej komisie s testovaním na Slovensku: „Aké sú európske kritériá pre nasadenie antigénových testov? Používanie testov, ktorých senzitivita je vyššia ako 80 %. Matovičove testy dosahovali 30 %. Testovanie vykonáva len vyškolený zdravotnícky personál. Matovič nahnal na testovanie veterinárov, zubárov a študentov, ktorých nevyplatil. Antigénové testy by sa mali použiť do piatich dní, kedy začal mať pacient príznaky COVID-19. Matovič testoval hlava nehlava – zdravých aj chorých bez rozdielu. Ako a kde má podľa EÚ prebiehať testovanie antigénovými testami? Keď nie sú dostupné PCR testy a v ohnisku má aspoň 10% pacientov príznaky na COVID-19. Matovič prikázal testovať aj oblasti, kde sa potvrdené prípady pohybovali na úrovni pod 1 %. Antigénové testovanie by sa malo zamerať skôr na zdravotnícky personál, na domovy sociálnych služieb, teda na rizikový personál. Matovič testuje každého obyvateľa od 10 do 65 rokov. Antigénový test by sa mal potvrdiť PCR testom – v ohniskách nákazy by sa negatívny test a mimo ohnísk nákazy by sa pozitívny test mal potvrdiť PCR testom. Matovič za opakované testovanie ľudí surovo pokutoval.“ píše Uhrík.

Na záver europoslanec Uhrík dodal, že aj napriek tomu, že celoplošné testovanie neodporúča ani Európska komisia, Matovič chystá ďalšie testovania v decembri. Uhrík nazval Matoviča diktátorom: „Slovensko má na čele diktátora, ktorý nepozná diskusiu a vinu hádže vždy na iného. Výsledkom je, že napriek zákazu vyšlo na námestia protestovať 15-tisíc ľudí. A som presvedčený, že čoskoro ich bude ešte viac…“

Európska komisia odmieta testovanie, aké robí Matovič na Slovensku

Celoplošné testovanie na Matovičov spôsob odmietla aj Európska komisia. Tá najnovšie vydala odporúčanie, akým spôsobom sa majú používať antigénové testy.

Európska komisia odporúča, aby boli ľudia testovaní len tam, kde je vysoká zamorenosť, aspoň nad 10 %. Čo samozrejme na Slovensku nebolo splnené, keďže na zamorenosť u nás bola len približne 1%.

Podľa Európskej komisie, by mal byť pozitívne testovaný človek antigénovým testom ešte raz pretestovaný presným PCR testom. Čo sa taktiež na Slovensku nedialo a v karanténe skončili aj ľudia, ktorým vyšla falošná pozitivita.

Ďalším odporúčaním je, že výtery by mali robiť len skúsení zdravotníci a nie zubári, študenti medicíny, či iní amatéri, ktorí sa objavili v testovacích miestnostiach.

Čo je ale najdôležitejšie, Európska komisia odporúča testovanie len v ohniskách nákazy, v zdravotníckych zariadeniach, v domovoch sociálnych služieb atď. A teda nie na celom území krajiny, tak ako to urobil a ešte plánuje urobiť Matovič.