Európa môže na chaos v Líbyi doplatiť. V novej migračnej vlne by mohli doraziť státisíce ľudí - MAGAZÍN 1
Slovensko

Európa môže na chaos v Líbyi doplatiť. V novej migračnej vlne by mohli doraziť státisíce ľudí

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V Líbyi sa roztáča nové kolo násilia, ktoré si za posledný týždeň vyžiadalo desiatky mŕtvych a šesť tisíc ľudí pripravilo o strechu nad hlavou. Európska únia vyzýva k pokoju a žiada, aby sa medzinárodne uznávaná vláda a jednotky Líbyjské národnej armády (LNA) maršala Chalífa Haftara vrátili k rokovaciemu stolu. Práve Európa totiž môže na boje v Líbyi tvrdo doplatiť – chaosu v krajine môžu využiť pašeráci, ktorí sa podieľajú na migrácii ľudí do Európy.

Od zvrhnutia líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011 sa krajina dodnes nespamätala. Okrem celého radu ozbrojených skupín sa o moc usilujú dve vlády – medzinárodne uznávaná vláda národnej jednoty premiéra Faiza Sarrádžeho so sídlom v Tripolise, za ktorou stojí aj OSN, a kabinet na východe krajiny na čele s poľným maršalom Haftareom. Práve ten minulý týždeň odštartoval nové kolo násilia, keď začal vojenské ťaženie na Tripolis.

K nastoleniu prímeria už minulý týždeň vyzvala OSN, ktorá v krajine vedie podpornú misiu. Zhoršujúca sa bezpečnostná situácia však znepokojuje predovšetkým európsku diplomaciu a varovanie zaznieva aj z Česka.

Líbya je totiž kľúčovým miestom pre zvládanie migrácie cez Stredomorie a s ohľadom na posledné udalosti je na mieste uvažovať, či sa situácia nemôže prejaviť aj vyšším počtom migrantov mieriacich k európskym brehom. “EÚ musí byť pripravená na to, že eskalácia konfliktu by mohla viesť k nárastu utečencov v Stredozemnom mori,” varoval po pondelňajšej schôdzke únijných ministrov zahraničia šéf českej diplomacie Tomáš Petříček. Chaosu v krajine by mohli zneužiť pašerácke siete, ktoré sú v Líbyi stále veľmi aktívny.

Dopady líbyjského konfliktu v podobe príchodov väčšieho počtu migrantov do Európy pre INFO.CZ nevylučuje ani odborník na migráciu z Asociácie pre medzinárodné otázky Tomáš Jungwirth. Situácia je ale podľa neho natoľko neprehľadná a nepredvídateľná, že môžu nastať rôzne scenáre, vrátane ešte väčšieho rozpadu Líbye.

Státisíce ľudí

Jungwirth upozorňuje na to, že migranti, ktorí sa dnes nachádzajú na líbyjskom území, sú už tak vo veľmi zložitej situácii, a ak sa bezpečnostná situácia zhorší, budú sa logicky snažiť dostať z krajiny preč. “Chaosu a bezvládia sa môžu snažiť ešte viac využívať pašeráci, ktorí samozrejme majú záujem pomôcť týmto ľuďom dostať sa do Európy. Myslím ale, že budeme múdrejší za niekoľko týždňov, možno mesiacov. Avšak je pravda, že v Líbyi zostávajú pravdepodobne státisíce migrantov, a ak by sa krajina rozpadla a bezpečnostná situácia sa ešte viac zhoršila, mohli by v zúfalstve hľadať akejkoľvek únikové cesty, “hovorí pre INFO.CZ Jungwirth.

Podľa medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) sa dnes v Líbyi nachádza asi 660 tisíc migrantov, z ktorých sa mnohým podarilo v krajine usadiť a nájsť si prácu. Pokiaľ ale násilie v Líbyi začne eskalovať, môžu sa k odchodu rozhodnúť aj tí, ktorým sa tu darí relatívne dobre žiť. “Nevieme, či súčasná situácia bude mať vplyv na počet odchodov z Líbye,” hovorí pre EUObserver Ryan Schroeder z IOM s tým, že počet odchádzajúcich ľudí môže byť rôzny – môže ísť napríklad len o menšiu skupinu tých, ktorí budú kvôli konfliktu pod priamym ohrozením . Pokiaľ sa ale pašerákom podarí situácia naplno využiť, môže vzniknúť skutočná migračná vlna čítajúce tisíce či dokonca státisíce ľudí.

Nemožno preto vylúčiť, že sa v krajnom prípade môže do určitej miery opakovať situácia z roku 2015 a 2016, kedy v Európe vrcholila najväčšia migračná kríza od druhej svetovej vojny. Najviac ľudí vtedy prichádzalo z vojnou zasiahnutej Sýria cez Turecko a grécke ostrovy, ďalšia migračná trasa viedla tiež cez Líbyu a Stredomoria smerom do Talianska. Ešte v roku 2017 do talianskych prístavov dorazilo vyše 119 tisíc migrantov, vlani sa tento počet podarilo znížiť na necelých 23 400 ľudí. Hlavnou príčinou výrazného poklesu sa stala tvrdá politika novej vlády v Ríme zložené z protiimigrační Ligy a Hnutie piatich hviezd.

Zdroj: info.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *