Boj proti klimatickej kríze prináša nové výzvy aj do oblasti stravovania. Európska únia sa rozhodla zasiahnuť do produkcie hovädzieho dobytka, ktorý je zodpovedný za produkciu metánu, silného skleníkového plynu. Vedci upozorňujú, že obmedzenie emisií CO2 nestačí na zmiernenie globálneho otepľovania, je potrebné riešiť aj metán. Píše o tom portál zoznam.sk
Jedlá z hmyzu a červíkov sú naša budúcnosť?
V snahe dosiahnuť stanovené ciele v oblasti klímy a životného prostredia, Európska komisia navrhla postupné obmedzenie chovu hovädzieho dobytka. Toto opatrenie však vyvoláva polemiky medzi europoslancami z poľnohospodárskeho výboru, ktorí žiadajú vylúčenie kráv z plánov na zníženie emisií.
“Aby bolo jasné, neznamená to, že by už nemali existovať žiadne hospodárske zvieratá – zvieratá a ich vedľajšie produkty, ako je hnoj, zohrávajú kľúčovú úlohu v agropotravinárskom systéme. Znamená to však, že farmy sa musia zmenšiť alebo že mnohé z nich možno budú musieť zatvoriť,” vysvetľuje euractiv.com
Naopak, zelenú získavajú jedlá z hmyzu. Agentúra EÚ nedávno schválila ďalší potravinový výrobok na báze hmyzu. Prášok vyrobený zo žltých múčnych červov by sa tak mohol objaviť na pultoch supermarketov v celej EÚ. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) dospel k záveru, že táto potravina je bezpečná pre ľudskú konzumáciu a môže byť použitá ako prísada v rôznych potravinárskych výrobkoch, ako sú koláče, chlieb, cestoviny a syr. Schvaľovací proces však zostáva v rukách Európskej komisie a členských štátov EÚ.
Ide už o siedmy potravinový produkt získaný z hmyzu, ktorý získal bezpečnostné schválenie. Okrem múčnych červov sa to týka aj mrazených a sušených prípravkov z kobyliek a cvrčkov.
Na Slovensku však potraviny z hmyzu zatiaľ nenachádzajú veľký odbyt. Predajca potravín Marek Vízy uviedol pre euractiv.sk, že záujem o tieto výrobky je zatiaľ veľmi obmedzený. Väčšina Slovákov má predsudky voči jedlu z hmyzu a môže zohrávať úlohu aj cena. Napriek tomu sa odborníci domnievajú, že do desiatich rokov by hmyz mohol byť bežnou súčasťou stravy a dostupný v obchodoch a reštauráciách.
Európska únia reaguje na dezinformácie šíriace sa o povinnom pridávaní hmyzu do potravín. Únia deklaruje, že žiadnym nariadením nenúti výrobcov pridávať hmyz do výrobkov. Výrobky obsahujúce hmyz budú vhodne označené, aby sa upozornilo na možné alergické reakcie.
Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je hmyz bohatým zdrojom výživy s vysokým obsahom tuku, bielkovín, vitamínov, vlákniny a minerálov. V mnohých častiach sveta tvorí hmyz podstatnú časť stravy miliónov ľudí denne.
zdroj: plenum.sk