Do švédskeho mesta sťahovali migrantov, až odišli domáci Švédi. Mesto je bez ich daní stratené - MAGAZÍN 1
Slovensko

Do švédskeho mesta sťahovali migrantov, až odišli domáci Švédi. Mesto je bez ich daní stratené

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Švédska obec Filipstad prijala v roku 2015 veľké množstvo migrantov, čo spôsobilo, že z mesta začali vo veľkom odchádzať pôvodní obyvatelia, ktorých dane boli absolútne zásadné pre tamojší rozpočet. Mesto teraz čelí vážnym finančným problémom.

Ďalšia zásadná rana pre obec je veľmi vysoká nezamestnanosť migrantov a veľmi vysoké nároky na finančnú pomoc, ktorú dostávajú. Claes Hultgren, miestny mestský manažér, opísal situáciu nasledovne: “V tejto skupine je nezamestnanosť a závislosť na finančnej pomoci veľmi vysoká, zatiaľ čo úroveň vzdelania je veľmi nízka. Táto skupina už silne zaťažuje komunálnu ekonomiku. Možno sú príliš starí a sú negramotní alebo majú veľmi nízku úroveň vzdelania … “

Iné švédske mesto, ktoré prijalo veľké množstvo migrantov, Bengtsfors, teraz dokonca čelí bankrotu. Hoci v obci stále existujú voľné pracovné miesta, tieto pracovné miesta vyžadujú jazykové znalosti a školenia, ktoré má len málo migrantov.

Podľa správy SVT prechádza mesto Gothenberg obdobným problémom, kedy sa rodní Švédi v produktívnom veku sťahujú z mesta do okolitých obcí, často si kupujú domy a mesto tak prichádza o výnosy z daní.