ĎALŠÍ MEGA NÁKUP SLOVENSKA! Budeme mať vojenské radary z Izraela za 155 miliónov

Slovenské ministerstvo obrany v utorok odporučí vláde, aby uzavrela s Izraelom medzivládnu dohodu na nákup 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu. Agentúru TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Dana Capáková.

O dodávky radarov na Slovensko sa celkovo zaujímalo desať krajín, a to Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Poľsko, Spojené štáty, Španielsko, Taliansko, Turecko, Veľká Británia a Izrael. 35 členný projektový tím zložený z odborníkov ozbrojených síl a sekcie modernizácie ministerstva obrany nakoniec rozhodol v prospech izraelských systémov.

Podľa výboru sa jedná o optimálnu kombináciu ceny, kvality a možnosti integrácie do národných systémov a systémov velenia a riadenia vypracované agentúrou Severoatlantickej aliancie (NCIA – NATO Communication and Information Agency). Návrh predloží v utorok ministerstvo.

V období 2018 až 2025 má ministerstvo obrany v pláne obstarať celkovo 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej hodnote 155 090 000 eur, vrátane DPH.

Podrobnejšie informácie o projekte výmeny 3D radarov ministerstvo obrany poskytne až v prípade odsúhlasenia návrhu Bezpečnostnou radou a vládou Slovenska.

Izrael dodáva 3D radary aj Českej republike. Pred dvoma rokmi izraelská firma Elta porazila v tendri konkurentov z Francúzska a Švédska. Mobilné 3D radary by mala česká armáda dostať najneskôr do roku 2021. V prípade Slovenskej republiky sa bude jednať o rovnaký radar, ktorý je súčasťou izraelského protiraketového systému Iron Dome, ktorý chráni Izrael pred palestínskymi raketami.

Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *