ĎALŠÍ MEGA NÁKUP SLOVENSKA! Budeme mať vojenské radary z Izraela za 155 miliónov - MAGAZÍN 1
Slovensko

ĎALŠÍ MEGA NÁKUP SLOVENSKA! Budeme mať vojenské radary z Izraela za 155 miliónov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Slovenské ministerstvo obrany v utorok odporučí vláde, aby uzavrela s Izraelom medzivládnu dohodu na nákup 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu. Agentúru TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Dana Capáková.

O dodávky radarov na Slovensko sa celkovo zaujímalo desať krajín, a to Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Poľsko, Spojené štáty, Španielsko, Taliansko, Turecko, Veľká Británia a Izrael. 35 členný projektový tím zložený z odborníkov ozbrojených síl a sekcie modernizácie ministerstva obrany nakoniec rozhodol v prospech izraelských systémov.

Podľa výboru sa jedná o optimálnu kombináciu ceny, kvality a možnosti integrácie do národných systémov a systémov velenia a riadenia vypracované agentúrou Severoatlantickej aliancie (NCIA – NATO Communication and Information Agency). Návrh predloží v utorok ministerstvo.

V období 2018 až 2025 má ministerstvo obrany v pláne obstarať celkovo 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej hodnote 155 090 000 eur, vrátane DPH.

Podrobnejšie informácie o projekte výmeny 3D radarov ministerstvo obrany poskytne až v prípade odsúhlasenia návrhu Bezpečnostnou radou a vládou Slovenska.

Izrael dodáva 3D radary aj Českej republike. Pred dvoma rokmi izraelská firma Elta porazila v tendri konkurentov z Francúzska a Švédska. Mobilné 3D radary by mala česká armáda dostať najneskôr do roku 2021. V prípade Slovenskej republiky sa bude jednať o rovnaký radar, ktorý je súčasťou izraelského protiraketového systému Iron Dome, ktorý chráni Izrael pred palestínskymi raketami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *