Slovensko Zo sveta

Čína testuje z análneho otvoru. Matovič: „Strávil som niekoľko hodín telefonovaním do Indie s majiteľom tejto firmy“

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

V čínskom Pekingu začali používať novú metódu na testovanie obyvateľstva koronavírusom. Ide o metódu, ktorá je podľa odborníkov presnejšia a zvyšuje šance zistenia vírusu.

Na odber testovaných vzoriek je potrebné vložiť tampónovú tyčinku asi tri až päť centimetrov do konečníka a niekoľkokrát otočiť. Po dvojnásobnom dokončení pohybu sa tampón odstráni a potom sa bezpečne umiestni do nádoby so vzorkou. Celý postup vraj trvá asi 10 sekúnd.

Análne tampóny sa v Číne používajú na testovanie koronavírusu od minulého roku, podľa čínskeho odborníka na kontrolu chorôb sa však metóda kvôli jej nepríjemnostiam používa hlavne v kľúčových skupinách v karanténnych centrách.

Li Tongzeng z pekinskej nemocnice You’an v sobotu pre štátnu televíziu CCTV uviedol, že stopy koronavírusu pretrvávajú v konečníku alebo exkrementoch dlhšie ako vzorky odobraté z výterov z hrdla a nosa.

„Zistili sme, že niektorí asymptomatickí pacienti majú tendenciu rýchlo sa zotavovať. Je možné, že po troch až piatich dňoch nebude v krku v ich krku žiadna stopa, “poznamenal Li.

„Vírus však trvá dlhšie zo vzoriek odobratých z tráviaceho traktu a exkrementov pacienta v porovnaní so vzorkami odobratými z dýchacích ciest.

„Ak by sme na testovanie nukleových kyselín robili análne tampóny, zvýšilo by to mieru detekcie pacientov a znížilo by sa pravdepodobnosť zmeškania diagnózy,“ tvrdil expert.

Premiér Matovič a minister Krajčí o takýchto testoch uvažovali

„Viete, že áno. Je k dispozícii jeden test, ktorý dokáže zo stolice s veľmi podobnou presnosťou stanoviť tento vírus ako pri teste z horných dýchacích ciest. Uvažovali sme aj o nákupe takéhoto testu,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Premiér Igor Matovič dodal, že ide o antigénový test. „Priznám sa, že počas karantény v mojej izbe som strávil niekoľko hodín telefonovaním do Indie práve s majiteľom tejto firmy. Zaujímal som sa práve o to, že ako je ten test hodnoverný.“

„Má výhodu tú, že je buď zo stolice, z hlienu alebo zo slín. Najpresnejší, áno, je ten zo stolice.“ Zaujímavým faktom je podľa premiéra Matoviča to, že test identifikuje vírus v stolici o dva dni skôr ako PCR test.