adplus-dvertising

Čina postavila v Afrike gigantickú mešitu za jednu miliardu dolárov až pre 120-tisíc moslimov. Nie všetci sú z nej nadšení

Po takmer desaťročnom meškaní, ktoré spôsobili rozpočtové obmedzenia, sa v Alžírsku dostavuje mešita. A bude trhať svetové rekordy. Stavba za jednu miliardu dolárov je najväčšia mešita v Afrike a tretia najväčšie na svete. O funkciu kvôli nej prišiel alžírsky prezident. A nebyť Číny, tak by nikdy nestála.

Veľká mešita v Alžírsku, známa tiež ako Djamaa El Djazair, leží na ploche 400 tisíc metrov štvorcových a má 265 metrov vysoký minaret, v ktorom sú umiestnené vyhliadkové terasy. Klenutá svätyne a vonkajšie nádvorie s výhľadom na Alžírsky záliv môže poskytnúť ubytovanie až 120 tisícom veriacich. V podzemí má dokonca parkovacie miesta pre sedem tisíc áut. Komplex mešity zahŕňa školu koránu, knižnicu, reštauráciu, amfiteáter a výskumné centrum, ktoré mapuje históriu Alžírska.

V súčasnej dobe prebiehajú záverečné práce. Po dokončení bude mešita podľa rozlohy treťou najväčšou mešitou na svete a najväčšia v Afrike.

Dve najväčšie mešity na svete sú Svätá mešita v Mekke a Prorokova mešita v Medine. Obe sú považované za najsvätejšie miesta islamu a každoročne ich navštívia milióny moslimských veriacich a pútnikov. Napísal o tom server Quartz.

Po globálnom prepade cien ropy čelila alžírska mešita rozpočtovej kríze, ktorá spôsobila ďalšie meškanie vo výstavbe. Nebyť čínskej štátnej stavebnej spoločnosti China State Construction Engineering Corporation (CSCEC), ktorá sa podieľa na budovaní ťažkého priemyslu a infraštruktúry v Afrike aj na celom svete, nebola by alžírska mešita možno nikdy dokončená.

Čínska spoločnosť vyhrala súťaž na projekt Veľkej mešity v roku 2011. Ide o jej najväčší projekt zo zámoria. V Alžírsku pôsobí už tri desaťročia a realizuje rôzne projekty, vrátane bývania, ciest, diaľnic, mostov, škôl a nemocníc. Ako uviedol denník News CGTN, na projekte pracovalo asi 2 300 inžinierov, stavebných manažérov a pracovníkov z Číny, Alžírska a ďalších afrických krajín.


Nie všetci sú mešitou nadšení

Rozhodnutie vybudovať najväčšiu mešitu v Afrike je zaujímavou voľbou pre väčšinový moslimský národ, ktorý už roky zápasí so vzburou islamistov. Vláda v roku 1992 zrušila voľby, ktoré islamisti zrejme vyhrali, potom nasledovala občianska vojna, ktorá viedla k smrti 200 tisíc ľudí.

Veľké náboženské centrum je podľa niektorých pozorovateľov spôsob, ako nahradiť extrémistické ideológie. Iní ju naopak považujú za symbol obratu severoafrického štátu k islamizácii a náboženskej neznášanlivosti.

Rozpaky môže vzbudzovať tiež angažmán čínskej, štátom podporovanej spoločnosti CSCEC. Počas uplynulého roka bol totiž Peking obvinený zo zadržiavania a sledovania svojej vlastnej moslimskej menšiny Ujgurov v provincii Sin-ťiang.

Muž, ktorý na ambiciózny projekt zaistil peniaze, pri jej otvorení nebude. Prezident Abdelaziz Buteflika odstúpil začiatkom apríla kvôli nespokojnosti občanov s tým, že jeho administratíva utratila milióny kvôli zbytočným projektom, vrátane megastruktur ako je Veľká mešita. Peniaze, za ktoré bola mešita postavená, mali podľa kritikov putovať na vytváranie pracovných miest a udržateľného rastu.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.