Chmelár: Wikileaks je demokratizujúca sila upadajúceho západného sveta - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Chmelár: Wikileaks je demokratizujúca sila upadajúceho západného sveta

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Správa, že dnes ráno Ekvádor zradil zakladateľa serveru Wikileaks Juliana Assangea a vydal ho britskej polícii, ktorá ho násilne odvliekla do väzenia, ma veľmi znepokojila. Tým skôr, že Spojené štáty ihneď požiadali o jeho vydanie. Ekvádorská ambasáda v Londýne poskytovala Assangeovi politický azyl sedem rokov. Čitateľ si zaslúži poznať kontext.

Ak má mať demokracia praktický význam, musí byť reflexívna. Server Wikileaks jej dal novú silnú zbraň. Zverejnil dôkazy o korupcii, vraždách, porušovaní ľudských práv a vojnových zločinoch americkej vlády a jej prisluhovačov. Od roku 2011 je každoročne nominovaný na Nobelovu cenu mieru. Okamžite sa začala snaha o kriminalizáciu Juliana Assangea. V Spojených štátoch mu navrhovali trest smrti a v roku 2012 ho obvinili zo sexuálneho deliktu, ktorého sa mal vraj dopustiť vo Švédsku. Málokto však vie, že 19. mája 2017 Najvyššie štátne zastupiteľstvo Švédskeho kráľovstva ukončilo vyšetrovanie prípadu pre nedostatok dôkazov. To znamená, že jediný skutočný dôvod na jeho zatknutie dnes predstavuje obvinenie z vlastizrady, ktorého sa mal dopustiť rozlúštením prístupového hesla amerického ministerstva obrany. Ekvádor zradil Assangea aj preto, že minulý rok sa stal prezidentom tejto krajiny Lenín Moreno. Pred časom server Wikileaks zverejnil jeho telefonáty, z ktorých vyplývajú závažné podozrenia z korupcie. Sám Moreno sa k Assangeovmu zatknutiu vyjadril, že Wikileaks zasahoval do vnútorných záležitostí Ekvádoru a bol pred touto činnosťou viackrát varovaný.

Zatknutie Juliana Assangea je veľmi znepokojujúca správa. Nemá iný význam ako vydať ho do USA. Edward Snowden sa pred prenasledovaním zachránil azylom v Moskve. Latinská Amerika a zrejme ani Európa však pre lídrov radikálnej demokracie nie je dosť bezpečná. Ochrana Ruska je tiež len dočasná a účelová. Technokratické elity globalizovaného sveta prestávajú predstierať, že im záleží na slobode a demokracii, usilujú sa umlčať ich nositeľov a dosiahnuť, aby sa lož nedala rozoznať od pravdy. Na odpor sa im výraznejšie stavajú len ultrakonzervatívne a protofašistické sily. Ak sa nesformuje vplyvná demokratická alternatíva voči tomuto vývoju, čakajú nás veľmi temné časy. Wikileaks je demokratizujúca sila, ktorá dala jednotlivcom prístup k rozhodnutiam a mysleniu ich zvolených zástupcov. Ako poznamenal Noam Chomsky: keby bol svet naozaj demokratický, za to, čo urobil Julian Assange, by si zaslúžil ocenenie, nie trestné stíhanie.

zdroj: FB/Eduard Chmelár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *