adplus-dvertising

Český vedec: Na povinné očkovanie je neskoro. Nútiť ľuďom zastaranú vakcínu nie je správne

Biochemik Zdeněk Hostomský vo vysielaní CNN Prima NEWS uviedol, že povinné očkovanie v Česku v súčasnosti neuznáva. „Vakcíny zohrali pozitívnu úlohu, ale sú už imunologicky zastarané,“ uviedol.

Česká vláda v stredu upraví vyhlášku na povinné očkovanie proti covidu. V hre je teraz povinnosť pre niektoré profesie, medzi ktoré sa môžu radiť zdravotníci, policajti či hasiči. „Hovoriť v tejto fáze o povinnom očkovaní je anachronizmus. Pokiaľ sa to mohlo robiť, tak pred rokom, keď ale nebol dostatok vakcín. Teraz vieme, že vakcíny zohrali nesmierne pozitívnu úlohu, ale už sú imunologicky zastarané,“ podotkol.

„Boli vyvinuté na pôvodný variant z Wu-chanu, lenže vírus sa za tú dobu posunul. Nútiť ľudí, aby si brali teraz zastaranú vakcínu, mi príde nesprávne a dúfam, že vláda správne usúdi, že táto doba už pominula. Veda pracuje na vývoji nových vakcín, ktoré budú širokospektrálne, možno budú mať dlhodobejší účinok,“ pokračoval Hostomský.

Pokiaľ by mal biochemik nejaké očkovanie odporučiť, tak by sa priklonil k vakcinácii seniorov a rizikových skupín treťou dávkou. „Skutočne nahodí imunitnú odpoveď späť v priebehu dvoch dní. Pokiaľ omikrón dostanete, budete mať ľahký priebeh. To je jediné odporúčanie, ktoré by som robil. Plošne alebo povinne očkovať zastaranou vakcínou ale nie je správne,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.