Zo sveta

Český lekár podporuje očkovanie. Teraz mu po vakcíne ochrnula tvár

Medzi vedľajšie účinky vakcín patrí aj ochrnutie tváre, ktoré však po niekoľkých dňoch prejde. Niečo podobné sa teraz stalo českému lekárovi Romanovi Šmuclerovi.

„Po druhej dávke očkovania mi v súlade s očakávanými komplikáciami ochrnula polovica tváre. Konzultoval som s kolegami v USA a rýchlo som to poriešil. Už je to v poriadku. Aj tak som fanúšikom indikovaného očkovania. Nemožno to však pacientom nanucovať. Medicína musí podľa zákona hovoriť pravdu a byť dôveryhodná,“ dodal Šmucler.

Český lekár je známy kritik opatrení proti covidu. Myslí si, že to česká vláda preháňa a ľudí šikanuje. Podľa neho by štát mal zavádzať opatrenia iba lokálne, a nie celoplošne. Šmucler si myslí, že dobrou metódou ako zvládnuť pandémiu je „premorovanie“. Nesúhlasí s tým, že by mladí mali sedieť zamknutí doma. Myslí si, že by sa nemali dokonca vo veľkej miere ani očkovať a mali by mať umožnené žiť slobodný život. Podľa známeho stomatológa treba chrániť starých a rizikových občanov a tam treba dbať aj o dôslednú vakcináciu.

Na očkovanie všeobecne má Šmucler pozitívny názor. Preto sa on osobne očkovať dal a to napriek tomu, že očakával problémy. V minulosti totiž už podobný problém s ochrnutou časťou tváre po očkovaní mal.