adplus-dvertising

Český imunológ povedal v TV, čo nemal: Je to len nádcha a kašeľ. Odmietam, že je to pandémia

Testovanie na covid je vyhadzovanie peňazí, najmä s ohľadom na omikrón. V Partii Plus na CNN Prima NEWS to povedal imunológ Jiří Šinkora s tým, že koronavírus teraz spôsobuje len nádchu a kašeľ. Biochemik Libor Grubhoffer ale Šinkorovi odporoval – omikrón by sme rozhodne nemali podceňovať.

„Spôsobuje vysoký počet nakazených a malý počet ochorení. Nemocnice sa vyprázdňujú vo všetkých krajinách, nespôsobil žiadnu katastrofálnu vlnu úmrtí. Nemali by sme sa báť. To, že je infekčný, neznamená, že je nebezpečný,“ zhodnotil omikron vo vysielaní CNN Prima NEWS Šinkora.

Testovanie podľa neho nemá zmysel, pretože omikrón infikuje celú populáciu. „Je to taký nákazlivý variant, že nakazí všetkých. Kto dúfa, že sa s ňou nestretne, je blázon. (…) Testovanie je vyhadzovanie peňazí a ukáže sa to veľmi skoro,“ doplnil imunológ v Partii Plus.

S tým ale nesúhlasil Grubhoffer, ktorý pripomenul, že v nemocniciach sú stále stovky pacientov vo vážnom stave, časť z nich určite s omikronom. Ich počet sa podľa neho môže dostať až na niekoľko tisíc. „Omikron je minimálne trikrát nákazlivejší, má však zrejme výrazne nižšiu patogenitu, čo je veľká nádej. V žiadnom prípade by som sa ale ešte neunáhľoval v záveroch,“ vyhlásil biochemik.

Podľa Šinkoru ale koronavírus spôsobuje len nádchu a kašeľ. V súčasnosti vraj neprežívame pandémiu, ale ide o integrovanie piateho koronaviru do ľudskej spoločnosti. „To, že nám zomrelo veľa seniorov, je preto, že pre nich prišiel príliš neskoro. Deti na to netrpeli, tých niekoľko málo zomrelých je obeť toho, že je to nové,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.