Zo sveta

Česi ostali prekvapení! Reakcia Ruska je silnejšia ako očakávali

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Český vicepremiér Jan Hamáček naznačil, že na Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Prahe môže dôjsť aj k ďalším zmenám. Uviedol, že s premiérom Andrejom Babišom bude jednať o ďalších krokoch, pretože reakcia ruskej strany s vyhostením diplomatov bola prekvapivo silná.

„Reakcia ruskej strany je silnejšia, než sme čakali, vyhostili viac diplomatov. Pre premiéra Babiša mám pripravený návrh nášho ďalšieho postupu, ktorý ale najskôr poviem jemu, „vyhlásil Hamáček.

Zároveň upozornil na to, že české veľvyslanectvo v Moskve je prakticky v paralyzovanom stave.

Súčasne podpredseda vlády rokuje s Radou pre zahraničné veci. Hlavnou témou je údajné zapojenie ruských agentov do výbuchov muničných skladov vo Vrběticích v roku 2014.

Portál iDNES pripomína, že Českej republike vyslovili podporu slovenský, britský aj lotyšský minister zahraničia rovnako ako americká ambasáda v Prahe.

„USA stojí pri svojom stálom spojencovi, Českou republikou. Oceňujeme jej významné rozhodnutia priviesť Rusko k zodpovednosti za jeho nebezpečné konanie na českom území, „uviedla zástupkyňa amerického veľvyslanca Jennifer Bachusová.

Hamáček nevylučuje možnosť, že aj od spojencov môžu prísť ďalšie kroky voči ruským diplomatom.

„Problém je, že sa toho stalo veľa. Ide o problémy, ktoré Rusi vykonali Spojeným štátom, problémy, ktoré urobili Poľsku a okrem toho, že nás tieto štáty podporujú a pomáhajú, tak reagujú na svoje bezpečnostné problémy. Takže sa dá asi očakávať, že bude prebiehať ďalšia vlna vyhosťovaní ruských spravodajcov, ktorá ale nutne nemusí súvisieť so situáciou na našom území, „zdôraznil podpredseda vlády.