Slovensko

Černošská revolúcia pokračuje. Francúzsko má premenovávať ulice po Afričanoch

Francúzske ministerstvo obrany zostavilo zoznam Afričanov, ktorí sa na strane Francúzska vyznamenali v bojoch druhej svetovej vojny. Katalóg má byť radniciam inšpiráciou pri výbere mien pre ulice a námestia. Ministerstvo sa netají tým, že iniciatíva je reakciou na protesty proti rasizmu, ktoré vyvolala smrť amerického černocha George Floyda.

Mená, tváre, životy týchto afrických hrdinov musia byť súčasťou našich životov ako slobodných občanov, pretože bez nich by sme nimi neboli,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva obrany Genevieve Darrieussecqová.

Na zozname sa objavili mená stovky Afričanov, ktorí pochádzali z bývalých francúzskych kolónií a počas druhej svetovej vojny bojovali na strane Francúzska proti nacistickému Nemecku. Podľa agentúry AFP je medzi nimi veľa Senegalcov, ale aj množstvo Severoafričanov. Bojovníci z iných francúzskych kolónií, napríklad v juhovýchodnej Ázii, na zozname nie sú.

Tajomníčka ministerstva obrany sa netají tým, že katalóg je odpoveďou na protesty proti rasizmu, ktoré aj vo Francúzsku vypukli v reakcii na májovú smrť amerického černocha George Floyda. Demonštranti často požadovali odstránenie sôch či premenovanie ulíc, ktoré vzdávajú poctu ľuďom s rasistickými názormi.

Vo Francúzsku asi najväčšie kontroverzie vyvoláva parížska socha niekdajšieho francúzskeho ministra financií Jeana-Baptista Colberta (1619 až 1683). Zakladateľ hospodárskeho smeru známeho ako merkantilizmus sa totiž podieľal aj na vzniku zákonníka Code Noir (Čierny zákonník), ktorý upravoval zaobchádzanie s otrokmi z Afriky.

„Skôr než strhávať odporúčam stavať. Skôr než premenovávať odporúčam pomenovávať. Skôr než vymazávať odporúčam vysvetľovať vo verejnom priestore, „uviedla Darrieussecqová. Súdiť minulosť podľa dnešných meradiel je podľa nej medzi historikmi považované za „smrteľný hriech“.

Medzi spojeneckými vojakmi, ktorí sa v auguste 1944 v rámci operácie Dragoon vylodili v južnom Francúzsku, bolo viac ako 400 000 Afričanov. Tieto vojská sa podieľali okrem iného na oslobodení Marseille či Toulone.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *