Prezidentka tieto dni odovzdávala štátne vyznamenania a nie so všetkými je spokojná. Čaputová totiž stavila na svoj poradný tím. Niektorí z tímu však poradili prezidentke, aby vyznamenala ľudí, ktorí boli verní Slovenskému štátu za čias nacistického Nemecka.
Na celý prípad upozornil denník Pravda. Čaputová totiž vyznamenala aj ľudí, ktorí už dávno nie sú medzi nami . in memoriam.
Tak tomu bolo aj v tomto prípade, keď Čaputová ocenila bojovníkov proti komunizmu. Vyznamenala však aj osobnosti, ktoré boli síce proti komunizmu, ale boli aj súčasťou prvého slovenského štátu, ktorý pôsobil ešte ako satelitné územie Nacistického Nemecka Adolfa Hitlera pod vedením prezidenta Jozefa Tisa.
„Prezidentka je nahnevaná. Dala v Grasalkovičovom paláci vnútorne prešetriť proces posudzovania navrhnutých mien na udelenie štátneho vyznamenania,“ povedal pre spomínaný denník nemenovaný zdroj z blízkeho okolia hlavy štátu. Medzi týmito ocenenými majú byť tri osoby z antikomunistickej ilegálnej organizácie Biela légia. Čaputová ich in memoriam ocenila Radom Ľudovíta Štúra I. triedy.
Ide o Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára. Ako spomínaných antikomunistov ich všetkých troch popravili ešte v totalitnom Československu vo februári 1951. Na tento prešľap upozornil v Pravde aj historik Adam Šumichrast. „Poradcovia mohli prezidentke vysvetliť, že keď niekto bojoval proti komunistickému režimu, demokrata to z neho ešte nerobí,“ napísal, pričom poukázal na ich ľudácku činnosť.