Bill Gates varoval o nepripravenosti ľudstva na novú pandémiu - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Bill Gates varoval o nepripravenosti ľudstva na novú pandémiu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ľudstvo nie je pripravené čeliť ďalšej pandémii. Epidémia koronavírusu ukázala, že ľudia nemôžu zariadiť svetové mechanizmy na boj s nákazlivou chorobou a prekonať kvôli tomu nerovnosť. Bolo to oznámené v správe Fondu Billa a Melindy Gatesových, oznámil The Independent.

“V globalizovanom svete, kde ide obchod neustále cez hranice, nie je pre bohaté krajiny ľahké zabezpečiť so všetkým nevyhnutným pre boj s vírusmi,” uvádza sa v správe.

Dokument odhaľuje vakcinovať nerovnosť z morálneho hľadiska: vo vyspelých krajinách je zaočkovaných až 80 percent obyvateľov a v niektorých chudobných krajinách je to len okolo jedného percenta. Pritom Afrika dostala 48 miliónov dávok vakcíny a Kalifornia 42 miliónov, aj keď obyvateľstvo tohto štátu je 30-krát menšie ako obyvateľstvo afrického kontinentu.

Predtým bolo oznámené, že fond Gatesovcov investoval do vývoja nových protivírusových tabliet pre liečenie koronavírusu a zabránenie pandémiám v budúcnosti. Startup Exscientia, ktorý vyvíja lieky za pomoci umelej inteligencie, podpísal s Fondom Billa a Melindy Gatesových štvorročnú zmluvu, ktorej hodnota môže činiť až 70 miliónov dolárov. Výmenou za peniaze dostane fond podiel na Exscientia.