Zo sveta

Biden sa chystá na Putina! Nedovolí mu, aby Rusi zneužíval ľudské práva

Na stretnutí s Vladimirom Putinom má americký prezident Joe Biden v úmysle nastoliť otázku dodržiavania ľudských práv v Rusku.

„Jasne dám najavo, že nebudeme stáť bokom a dovoľovať mu porušovať tieto práva,“ povedal pán Bieleho domu počas prejavu pri príležitosti amerického národného spomienkového Dňa obetí vojny (Memorial Day)

Stretnutie prezidentov USA a RF sa bude konať 16. júna v Ženeve. Očakáva sa, že budú riešiť otázky strategickej stability, boja proti pandémii, medzinárodné agendy a regionálne konflikty. Ako uviedol generálny tajomník OSN Antonio Guterres, v organizácii dúfajú, že prezidenti začnú dialóg o oživenie režimu kontroly zbraní, okrem iného prostredníctvom novej zmluvy, ktorá nahradí START-III.
Počas dnešného vyhlásenia Biden tiež uviedol, že telefonicky hovoril s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. „Pred dvoma hodinami som mal dlhý rozhovor s prezidentom Si. Dal som jasne najavo, že nemôžeme robiť nič iné, než hovoriť o ľudských právach po celom svete. Pretože takí sme, „povedal Biden.