Podľa agentúry Bloomberg, ktorá sa odvoláva na údaje Národnej asociácie riaditeľov pre energetickú pomoc (Neada), sa najmenej 20 miliónov domácností v Amerike, teda približne každá šiesta americká domácnosť, oneskorila s platením účtov za elektrinu, pretože rastúce ceny elektriny vyvolali údajne najhoršiu krízu v histórii oneskorených platieb za komunálne služby.
Neada uviedla, že ceny elektriny po desiatich rokoch stagnácie od roku 2020 výrazne vzrástli. Výsledkom prudkého nárastu sú miliardy dolárov v nedoplatkoch za elektrinu.
Infláciu elektriny poháňajú prudko rastúce náklady na fosílne palivá, ako je zemný plyn, uhlie a ropa.
Zemný plyn poháňa približne 40 % americkej energetickej siete a v utorok sa vyšplhal na najvyššiu úroveň od roku 2008.
Nasledujúci graf ukazuje, že po dve desaťročia boli reálne ceny elektriny relatívne stabilné, s výnimkou obdobia komoditného boomu okolo GFC 2008. Teraz index CPI znížený o energiu dosiahol svoj vrchol, hoci elektrina naďalej medziročne rastie na závratných 30 %.
V USA sa čoraz častejšie objavujú odstávky verejných služieb, pretože niektoré domácnosti z nižších vrstiev majú dlhy v tisícoch dolárov na účtoch za elektrinu.
Jean Su, vedúca právnička Centra pre biodiverzitu, ktoré sleduje odpájanie od verejných služieb po celých USA, varovala pred „tsunami odpájania“, pretože najvyššia inflácia za posledných štyridsať rokov požiera mzdy a finančne devastuje chudobných pracujúcich.
Adrienne Niceová je jednou z týchto Američanov, ktorí sa stretávajú s problémami a ktorí dlhujú viac ako 3 000 dolárov na účtoch za komunálne služby. Minulý mesiac dostala „konečné oznámenie“ od energetickej spoločnosti Xcel Energy Inc., ktorá vypla elektrinu v jej garsónke v Minneapolise, keď sa teploty blížili k trojciferným hodnotám.
Nice zistila, že je takmer nemožné ušetriť peniaze za výdavky za komunálne služby, ktoré sa za posledný rok zdvojnásobili, pretože prudko vzrástli aj ceny potravín, prístrešia a benzínu. Jej zle platená práca upratovačky ju uvrhla do energetickej chudoby.
„Proste nechápem, ako môže byť elektrina taká drahá,“ povedala.
Po celej krajine hlásili energetické spoločnosti nárast neplatiacich zákazníkov. Kalifornská spoločnosť PG&E Corp uviedla, že od februára 2020 došlo k 40% skoku v počte rezidenčných zákazníkov, ktorí sa oneskorili s platbami. Spoločnosť Public Service Enterprise Group z New Jersey uviedla, že počet zákazníkov, ktorí sa oneskorili aspoň o 90 dní, vzrástol od marca o 30 %.
„Ľudia na dne, nemôžu platiť“ svoje účty za elektrinu, povedal Mark Wolfe, výkonný riaditeľ spoločnosti Neada.
Čitatelia vedia, že spotrebitelia na najnižšej úrovni sú finančne na dne. Majú vyčerpané kreditné karty, vyčerpané úspory a prírastky miezd sa im kvôli inflácii zmazali. Niet divu, že sa USA začínajú podobať Európe, kde energetická chudoba odsúdila na zánik milióny domácností.
Je len otázkou času, kedy Bidenova administratíva začne rozdávať stimulačné šeky na účty za elektrinu.