Americké ubytovne nezvládajú nápor migrantov. Strážcovia hraníc si takéto niečo nepamätajú - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Americké ubytovne nezvládajú nápor migrantov. Strážcovia hraníc si takéto niečo nepamätajú

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Americké ubytovne pre migrantov sú preplnené. Demokratický kongresman Henry Cuellar zverejnil fotky detí, ktoré spia v miestnostiach na zemi. Prezident Joe Biden pritom stále odmieta zodpovednosť za príliv utečencov z Latinskej Ameriky. Jeho administratíva sľubuje, že migrantov ubytuje v hoteloch.

Počas svojej kampane v roku 2019 Biden vyzýval k “prijímaniu utláčaných ľudí”, podľa republikánov však odstránil Trumpove migračné opatrenia bez patričnej náhrady.

“Hranice sú zabezpečené. Hranice sú zatvorené, “uviedol v nedeľu pre NBC News Bidenov minister pre vnútornú bezpečnosť Alejandro Mayorkas. Jeho tvrdenie pritom vyvracajú štatistiky i pohraničná stráž. “Vidíte, tu niekto prekročil hranicu, pravdepodobne včera,” ukazoval štábu ABC News stopy v prachu na nedostavanej hranici s Mexikom člen pohraničnej stráže.

Strážcovia vraj podobnú situáciu za celú svoju kariéru nepamätajú. “Za normálnych okolností prekračuje hranicu okolo 30 migrantov za deň. Teraz chytíme 30 migrantov za 30 minút, “konštatoval člen texaskej pohraničnej stráže. Situáciu trápi aj mexické prihraničné mesto Tijuana. Od sľubu Bidena, že USA úplne zmení migračnú politiku, zaplavilo Tijuana cez tisíc utečencov.

“Pán Biden, prosím, pomôžte mi a prijmite moju rodinu, pretože Mexiko nás neochráni,” požiadal prezidenta cez Fox News Mexičan Óscar Ramírez. “Je nám zima, máme hlad a sme z toho chorí,” lamentovala migrantky Anna. Utečenci pochádzajúci prevažne z Mexika a Strednej Ameriky si v Tijuane postavili stany v nádeji, že sa hranica čoskoro otvorí.

To ale komplikuje situáciu miestnym obchodníkom. “Pre biznis je to zlé. Ako vidíte, tak k nám nikto nechodí. Mali sme tu turistov, ktorí k nám chodili. Ale teraz je s tým koniec, “posťažoval sa pre Fox News majiteľ miestnej lekárne Víctor Méndez. Mexiko sa zatiaľ stále snaží úspešne čeliť náporov migrantov na svojej južnej hranici s Guatemalou. Mexický socialistický prezident Andrés Manuel López Obrador viní zo súčasnej situácie Bidena, ktorého pred časom sarkasticky nazval “prezidentom migrácie.”

zdroj: cnn.iprima.cz