Podľa novej správy môžu federálne úrady zakázať plynové sporáky z dôvodu obáv z uvoľňovania znečisťujúcich látok, ktoré môžu spôsobiť zdravotné a dýchacie problémy.
Americká komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov sa chystá otvoriť verejné pripomienkovanie nebezpečenstiev plynových sporákov niekedy v zime. Komisia by mohla stanoviť normy pre emisie z plynových sporákov alebo sa dokonca pokúsiť zakázať výrobu alebo dovoz týchto spotrebičov, povedal komisár Richard Trumka Jr. pre agentúru Bloomberg News.
„Je to skryté nebezpečenstvo,“ povedal Trumka. „Na stole sú všetky možnosti. Výrobky, ktoré nie je možné zabezpečiť, je možné zakázať.“
Tieto šporáky, ktoré sa používajú približne v 40 % domácností v USA, vypúšťajú znečisťujúce látky vrátane oxidu dusičitého, oxidu uhoľnatého a jemných prachových častíc na úrovniach, ktoré EPA a Svetová zdravotnícka organizácia považujú za nebezpečné. Tieto emisie sú spojené s chorobami, kardiovaskulárnymi problémami, rakovinou a inými zdravotnými problémami. Podľa odborného výskumu uverejneného minulý mesiac v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health viac ako 12 % súčasných prípadov detskej astmy súvisí s používaním plynových sporákov.
Senátor Cory Booker (D., N.J.) a poslanec Don Beyer (D., Va.) minulý mesiac napísali agentúre list, v ktorom ju vyzvali, aby sa týmto problémom zaoberala, a škodlivé emisie označili za „kumulatívnu záťaž“ pre černošské, latinskoamerické a nízkopríjmové domácnosti.
Združenie výrobcov domácich spotrebičov však tvrdí, že pri varení vznikajú škodlivé emisie bez ohľadu na typ použitého sporáka.
„V skutočnosti by sa malo diskutovať skôr o vetraní ako o zákaze jedného konkrétneho typu technológie,“ povedala pre agentúru Bloomberg viceprezidentka združenia Jill Notiniová. „Zákaz jedného typu kuchynského spotrebiča nevyrieši obavy týkajúce sa celkovej kvality ovzdušia v interiéri. Možno budeme potrebovať zmenu správania, možno budeme potrebovať, aby si ľudia pri varení zapínali odsávače pár.“
Podobne sa proti zákazu postavila aj Americká plynárenská asociácia.
„Americká komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov a EPA vo svojej technickej alebo verejnej informačnej literatúre, usmerneniach alebo požiadavkách neuvádzajú plynové sporáky ako významný zdroj nepriaznivej kvality ovzdušia alebo zdravotného rizika,“ uviedla Karen Harbertová, prezidentka skupiny.
„Najpraktickejším a najreálnejším spôsobom, ako dosiahnuť udržateľnú budúcnosť, v ktorej bude energia čistá, bezpečná, spoľahlivá a cenovo dostupná, je zabezpečiť, aby zahŕňala zemný plyn a infraštruktúru, ktorá ho prepravuje.“