Američania zverejnili odtajnené dokumenty o útoku na dvojičky z 11.septembra - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Američania zverejnili odtajnené dokumenty o útoku na dvojičky z 11.septembra

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie zverejnil na svojich webových stránkach prvý z dokumentov odtajnených dekrétom prezidenta Joe Bidena o útokoch z 11. septembra 2001.

Materiál zo 4. apríla 2016 bol vytvorený na základe výsledkov rozhovorov medzi agentmi úradu a zamestnancom saudskoarabského konzulátu v Los Angeles. Agenti zisťovali predovšetkým jeho kontakty s ľuďmi, ktorí pomáhali únoscom lietadiel Nawafu al-Hazmimu a Khalid al-Mihdharovi s logistikou. Rozhovor sa konal 12. a 13. novembra 2015.

Dokument má 16 strán s veľkým množstvom odstránených častí textu. Napríklad z neho bolo odstránené meno samotného zdroja, ktorý žiadal o udelenie amerického občianstva.
Predtým Joe Biden v rámci plnenia jedného zo svojich sľubov z predvolebnej kampane nariadil ministerstvu spravodlivosti a iným príslušným úradom, aby revidovali radu dokumentov a do šiestich mesiacov zverejnili odtajnené informácie.

Dve dopravné lietadlá unesené teroristami narazili 11. septembra 2001 do dvojičiek Svetového obchodného centra v New Yorku a úplne ich zničili. Ďalšie lietadlo narazilo do západného krídla budovy ministerstva obrany vo Washingtone. Štvrté dopravné lietadlo, takisto unesené teroristami, havarovalo v blízkosti Pittsburghu v Pensylvánii. Podľa oficiálnych údajov zomrelo v New Yorku 2749 ľudí, vo Washingtone 189 ľudí a v Pensylvánii 44 ľudí.