adplus-dvertising

Američania sú znepokojení z pozitívneho postoju Stredoeurópanov k Rusku: „Je to alarmujúce!“

Odborníci z Atlantickej rady analyzovali postoje krajín strednej Európy voči Rusku a Spojeným štátom a označili ich za „alarmujúci trend“.

Vyplýva to z publikácie „Spojené štáty a stredná Európa: druhé storočie spolupráce“ na webových stránkach Rady.

Poznamenáva sa, že od roku 2017 sa zlepšil prístup obyvateľstva stredoeurópskych krajín k NATO. Podpora Severoatlantickej aliancie v Českej republike tak vzrástla o 27 percent, na Slovensku o 13 percent, v Rumunsku a Maďarsku o sedem a v Poľsku o šesť percent.

„S rastúcou podporou NATO v niektorých krajinách strednej Európy však existuje alarmujúci trend – možno spojený s ruskými dezinformáciami – negatívne vnímanie Spojených štátov. Horšie je, že viac ľudí v Bulharsku a na Slovensku veria, že Spojené štáty predstavujú väčšiu hrozbu pre ich krajiny ako Rusko, „vysvetlili autori spravy.

Napríklad v Bulharsku bolo Rusko označené za hrozbu len siedmimi percentami, proti 25 percentám tých, ktorí vystúpili proti Spojeným štátom. Na Slovensku 41% respondentov považuje Spojené štáty za hrozbu a Rusko len 26%.

Správu Atlantickej rady považujú ruskí analytici za slová úzkosti ukazujúce strach Washingtonu zo straty kontroly nad regiónom. Dokonca aj minimálne sympatie stredoeurópskych krajín a ich elít voči Rusku, podľa názoru Američanov hrozí Európe, že by mohla odvrhnúť americkú geopolitickú kontrolu.

Podľa nich Spojené štáty považujú stredoeurópsky región za odrazový mostík pre ďalší postup do vnútrozemia kontinentu.

zdroj: atlanticcouncil.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.