Spoločnosť Zo sveta

Američania omylom zbombardovali spojeneckú základňu v Afganistane

Americké letectvo v stredu zničilo základňu afganskej armády. Stalo sa tak potom, čo na americký konvoj začali strieľať afganskí vojaci, ktorí si ho poplietli s nepriateľom. Pentagon chybu pripustil. (Foto: Wikimedia)

Udalosť sa odohrala v provincii Uruzgán na juhu Afganistanu. Podľa dostupných informácií na konvoj americkej armády a afganských špeciálnych síl najprv zaútočili afganskí vojaci v domnení, že sa jedná o Taliban.

Americká jednotka paľbu opätovala a privolala na pomoc letectvo, ktoré celkom zničilo základňu afganskej armády. Až po útoku sa zistilo, že proti sebe v skutočnosti stáli spojenci.

Vo štvrtok incident okomentoval hovorca americkej misie v Afganistane Bob Purtiman:

„Pôsobíme v zložitom prostredí, kde nepriatelia nenosia uniformy a používajú ukradnuté vozidla, aby útočili na vládne sily.“

Americké sily sa domnievali, že na nich útočí nepriateľ a americké letectvo zničilo stanovište afganskej armády. Pri nálete zomreli najmenej dvaja afganskí vojaci a ďalších deväť bolo zranených. Celkom na základni, ktorú Pentagon označuje za kontrolné stanovište, bolo 17 ľudí.

Hovorca Pentagonu seržantka Debra Richardsonová pre New York Times udalosť vysvetlila „vojnovou hmlou“, čo opisuje situáciu, keď bojujúce strany nemajú prehľad o tom, čo sa deje na bojisku. Dodala, že v blízkosti miesta udalosti pri meste Tarinkot prebiehal boj s povstalcami.

„USA v sebaobrane vykonali presne mierený útok na ľudí, ktorí strieľali na americko-afganské sily,“ vysvetlila hovorkyňa.

V októbri to bude presne 18 rokov od doby, čo v Afganistane začala najdlhšia vojnová kampaň Spojených štátov v dejinách. Vlani Pentagon uviedol, že ročné náklady na vojnu v Afganistane dosahujú 45 miliárd dolárov.

Tento týždeň Spojené štáty oznámili, že sa im podarilo vypracovať definitívny návrh rámcovej dohody o ukončení vojny v Afganistane.

Podľa nej Taliban a afganská vláda majú začať vnútropolitické rokovania o politickom usporiadaní a musia spolu bojovať proti terorizmu. Samotná dohoda však zatiaľ uzavretá nebola.

zdroj: ac24.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *