Amazonský kmeň porazil ropnú spoločnosť. Na území pralesa sa nesmie ťažiť - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Amazonský kmeň porazil ropnú spoločnosť. Na území pralesa sa nesmie ťažiť

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V dažďovom pralese žijú od nepamäti. Je ich domovom, zdrojom obživy, ochranou i radosťou. Domorodému kmeňu Waorani však ako už býva v modernom svete zvykom, chceli ich územie vziať.

Ekvádorská vláda ho chcela využiť pre prieskumné vrty a následnú ťažbu ropy. 26. apríl 2019 sa však stane historickým míľnikom nielen pre domorodcov Waorani, ale pre všetky kmene sveta. Súd rozhodol, že prales patrí jeho pôvodným obyvateľom.

Ekvádorským domorodcom z kmeňa Waorani sa podarilo zachrániť časť amazonského pralesu o rozlohe viac ako 200 tisíc hektárov.

Všetko to začalo ešte v roku 2012, kedy sa ekvádorská vláda rozhodla ponúknuť ropným spoločnostiam pre ich prieskumy a ťažbu obrovskú časť pralesa o rozlohe viac ako 2,8 milióna hektárov. Domorodci z kmeňa Waorani, ktorí na časti týchto oblastí žili tisíce rokov, sa teda obrátili na súd.

“Vláda sa pokúsila predať našu krajinu ropným spoločnostiam bez nášho súhlasu. Náš prales je náš život. My rozhodujeme o tom, čo sa s našou krajinou stane a náš prales ropným spoločnostiam nikdy nepredáme,” povedala Nenquimo, prezidentka organizácie Waorani Pastaza, ktorá bola súčasne aj žalobcom v súdnom spore. Rozhodnutie súdu v prospech domorodcov komentovala slovami: “Dnes súd rozhodol, že Waorani a ďalšie domorodé kmene, majú právo na svoje územie, ktoré je potrebné rešpektovať. Záujmy vlády o ropu nie sú cennejšie ako naše práva, naše lesy, naše životy”.

Podľa organizácie Amazon Frontlines, ktorá bojuje za ochranu amazonského pralesa ako aj jeho pôvodných obyvateľov, je rozhodnutie ekvádorského súdu precedensom pre všetky domorodé kmene, ktorým hrozí strata vlastného územia.

Rozhodnutie súdu ponechať územia kmeňa Waorani je významným míľnikom po desaťročia trvajúcej kultúrnej kontaminácie a narušenie pôvodných území domorodých kmeňov v celej Amazonskej oblasti.

Celý súdny proces bol detailne sledovaný viac ako 50 organizáciami zaoberajúcimi sa ochranou prírody a desiatkami tisíc ľudí, ktorí domorodý kmeň podporili formou petície.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *