Ak Slovensko neprijme tisíce migrantov, bude pokutované: Francúzsko a Taliansko odhalilo plány - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Ak Slovensko neprijme tisíce migrantov, bude pokutované: Francúzsko a Taliansko odhalilo plány

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Francúzsko a Taliansko budú na pôde Európskej únie spoločne usilovať o zavedenie automatického mechanizmu na rozdelenie migrantov prichádzajúcich do Európy, predovšetkým do Talianska a na Maltu. V stredu neskoro večer to podľa svetových agentúr v Ríme oznámili francúzsky prezident Emanuel Macron a taliansky premiér Giuseppe Conte.

Macron je prvým európskym lídrom, ktorý navštívil Taliansko od zriadenia novej vládnej koalície populistického Hnutia piatich hviezd (M5S) a ľavicovej Demokratickej strany. Tá bude zrejme výrazne viac proeurópsky orientovaná, než predchádzajúce koalícia M5S a krajne pravicová Liga Mattea Salviniho. Ten bol známy svojím tvrdým postojom práve v oblasti migrácie.

Podľa francúzskeho prezidenta zaujmú teraz obe krajiny v tejto veci spoločné stanovisko. Všetky členské štáty EÚ by sa podľa nich mali “tým či oným spôsobom” podieľať na prijímaní migrantov, “alebo budú finančne penalizované”. Macron zdôraznil, že sa tematikou budú v pondelok zaoberať ministri vnútra niekoľkých európskych krajín pri stretnutí na Malte.


Taliansko a Malta odmietajú prijímať migrantov zachránených v Stredozemnom mori, kým sa krajiny EÚ nedohodnú na ich prerozdelení. V posledných mesiacoch museli čakať lode humanitárnych organizácií so zachránenými migrantmi na mori aj niekoľko týždňov, kým sa ich niekoľko európskych štátov rozhodlo prijať.

Toto nevhodné riešenie by mal nahradiť práve Francúzskom a Talianskom presadzovaný automatický mechanizmus, ktorý sa bude týkať aj Slovenska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *