Slovensko

Ak majú rodičia dve deti, mali by Vianoce prežiť len s jedným a najlepšie so žiadnym dieťaťom

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Zlá situácia s pandémiou koronavírusu a neustále vysoké čísla nakazených nám priniesli vianočný lockdown a niekoľko výziev od epidemiológov a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Ak každé dieťa žije samostatne v inej domácnosti, mali by si rodičia vybrať stráviť vianočné sviatky len s jedným dieťaťom a vytvoriť bublinu s ním. Najlepšie pre zabránenie šíreniu vírusu, je úplne obmedziť kontakt a nevytvárať ani bubliny.

Krajčí vyzýva ľudí a rodiny, aby vytvorili bubliny, teda ďalší malý okruh ľudí, napríklad ďalšiu jednu rodinu a len stou sa cez sviatky stretávali. Odporúčanie má trvať počas celej doby lockdownu, teda zákazu vychádzania a to do 29. decembra. Vláda by ale núdzový stav chcela predĺžiť do 10. januára.

„Chcem apelovať vzhľadom na množstvo výnimiek, ktoré zákaz vychádzania má, aby ľudia dodržiavali základné odporúčanie a usmernenie vlády, aby sa počas zákazu vychádzania počas sviatkov stretli s maximálne jednou domácnosťou. Aby sa počas sviatkov stretli maximálne dve domácnosti a aby nedochádzalo k stretnutiam ďalších ľudí,“ vyhlásil Krajčí.

V praxi to teda znamená, že keď majú rodičia tri deti, z ktorých všetci traja žijú v inej domácnosti ako rodičia, iba jedno dieťa môže prežiť sviatky s rodičmi. Keď sú rodičia rozvedení, dieťa si môže vybrať len jedného rodiča, s ktorým bude doma na Vianoce. Druhého rodiča bude môcť navštíviť až po skončení zákazu vychádzania.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vysvetlil, že práve Vianoce sú ideálnym časom na šírenie infekcie, pretože sa zvyčajne stretávajú veľké množstvá ľudí aj so širšou rodinou. Tento rok by mal byť ale úplne iný. Krajčí zároveň vyzval ľudí, aby cestovanie a návštevy zvážili. Tí, ktorí nie sú odkázaní na pomoc druhých, by mali ostať doma a nevytvárať bublinu. Tá je určená len pre osamelých ľudí alebo tých, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých. Títo ľudia by si mali vybrať jednu domácnosť, s ktorou prežijú sviatky aj Silvestra a nemali by prísť do styku s inými ľuďmi mimo bubliny.

Epidemiológ z Inštitútu zdravotných analýz Martin Pavelka ale upozorňuje, že ani bubliny nie sú stopercentne bezpečné. „Vždy, keď spájame ľudí, ktorí by sa za normálnych okolností nespojili, zvyšujeme riziko. Keď zvyšujeme riziko, premietne sa to do počtu hospitalizácií aj úmrtí. Ľudia by mali zvážiť, či bublinu vytvoriť a či do nej vstúpiť,“ radí Pavelka.