Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že sa spolieha na to, že jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching „privedie Rusko k rozumu“ v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Francúzsky prezident, ktorý je na trojdňovej štátnej návšteve, dal vo štvrtok jasne najavo, že sa snaží Čínu odradiť od podpory ruskej invázie do susedného štátu.
„Viem, že sa na vás môžem spoľahnúť, že privediete Rusko k rozumu a všetkých k rokovaciemu stolu,“ povedala francúzska hlava štátu Siovi počas bilaterálneho stretnutia v Pekingu.
V spoločnom vyhlásení po týchto rozhovoroch obaja lídri opätovne potvrdili svoju výzvu na mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou „čo najskôr“.
Muži tiež opätovne potvrdili svoj nesúhlas s použitím jadrových zbraní počas konfliktu.
Pri príležitosti ich stretnutia čínska štátna televízia CCTV zverejnila reportáž, v ktorej Si vyzdvihol „pozitívne a stabilné“ vzťahy Číny s Francúzskom v čase, keď svet prechádza „hlbokými historickými zmenami“.
Macron počas svojej cesty povedal, že Peking môže zohrávať „významnú úlohu“ pri hľadaní cesty k mieru v tomto konflikte, a privítal „ochotu Číny angažovať sa za riešenie“.
Jeho návšteva Číny – prvá od roku 2019 – prichádza v čase, keď sa zvyšuje tlak Západu na Peking, aby pomohol presadiť mier na Ukrajine.
Hoci Peking je oficiálne neutrálny, Si ruskú inváziu nikdy neodsúdil. Hoci nedávno odcestoval do Moskvy, aby potvrdil svoje spojenectvo s Vladimirom Putinom, ktoré je rámcované ako protizápadný front, Si s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským telefonicky nehovoril.
Rozhovory boli „úprimné a konštruktívne“, uviedol Elyzejský palác, zatiaľ čo Peking uviedol, že diskusie boli „priateľské“ a „hĺbkové“.
Macron, ktorého na návšteve sprevádza šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, povedal, že chce byť „hlasom, ktorý zjednocuje Európu“ v otázke Ukrajiny, a príchod do Číny s ňou slúži na „zdôraznenie konzistentnosti tohto prístupu“.
Nicholas Bequelin z Centra Paula Csaia pre Čínu na Yaleovej právnickej fakulte však uviedol, že spoločná cesta Macrona a von der Leyenovej do Pekingu je nezvyčajná „a dosť mätúca“.
„Z Európy v súčasnosti prichádzajú dve posolstvá: jedno je zmierovacie, ktoré sa snaží vnímať Čínu ako hospodárskeho partnera, ktorým bola posledných niekoľko desaťročí, a druhé ako nevyhnutnú superveľmoc zajtrajška, ktorej sa treba nejako prispôsobiť,“ povedal Bequelin pre Al Jazeeru.
„A potom je tu oveľa tvrdšia línia, ktorá vníma Čínu ako strategického rivala – nebezpečenstvo pre svetový poriadok – a ktorú treba zadržať.“
Niektorí analytici naznačili, že Macron a von der Leyenová môžu v Pekingu prijať rolu „dobrého a zlého policajta“, pričom prívetivý Francúz bude presadzovať „reset“ vzťahov a šéfka EÚ stanoví v týchto vzťahoch pálčivejšie otázky a červené línie.