Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v nedeľňajšom rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt prisľúbil Ukrajine, že v blízkej budúcnosti môže očakávať ďalšie dodávky ťažkých zbraní zo západných krajín. Kyjev trvá najmä na poskytnutí tankov, čo sa západní spojenci doteraz zdráhali urobiť zo strachu z ruskej reakcie.
„Nedávne prísľuby ťažkých zbraní sú dôležité. A v blízkej budúcnosti očakávam ďalšie,“ povedal Stoltenberg. Tieto slová povedal v čase, keď sa lídri krajín, ktoré pomáhajú Ukrajine, pripravujú na stretnutie, ktoré sa uskutoční 20. januára na základni v nemeckom Ramsteine.
„Nachádzame sa v rozhodujúcej fáze vojny,“ povedal šéf Severoatlantickej aliancie. „Preto je nevyhnutné, aby sme Ukrajine poskytli zbrane, ktoré potrebuje na víťazstvo,“ dodal.
Ruský prezident Vladimir Putin podľa neho urobil chybu, keď napadol Ukrajinu. „Precenil kvalitu svojich ozbrojených síl. Vidíme ich chybné kroky, nedostatok morálky, ťažkosti s velením, mizerné vybavenie,“ povedal Stoltenberg o Rusoch. Na druhej strane však podľa neho ukázali, že sú „pripravení utrpieť ťažké straty, aby dosiahli svoje ciele“.
Začiatkom tohto roka sa Francúzsko zaviazalo poskytnúť ľahké obrnené prieskumné vozidlá AMX-10 RC vyzbrojené 105 mm kanónom. Tieto šesťkolesové vozidlá sú známe aj ako stíhače tankov alebo nepresne ako ľahké tanky.
Nemecko poskytne Ukrajine približne 40 bojových vozidiel pechoty Marder a batériu protivzdušnej obrany Patriot.
USA odovzdajú ukrajinskej armáde pásové vozidlá Bradley s výkonným kanónom, ktoré americká armáda používa na prepravu jednotiek na bojisku od polovice 80. rokov. Sú ľahšie a manévrovateľnejšie ako tank. Hoci vozidlá Bradley ešte nedorazili na Ukrajinu, hovorca ruskej armády Igor Konašenkov už hrdo oznámil ich zničenie.
Ukrajinci dostanú od Američanov aj 100 obrnených transportérov M113, 55 vozidiel protipechotnej ochrany MRAP, 138 terénnych vozidiel Humvee, 500 protitankových rakiet, muníciu pre systémy HIMARS či protivzdušnú obranu.
Tlak na Kyjev, ktorý v súčasnosti čelí náporu ruských žoldnierov z Vagnerovej skupiny v Donbase a pokračujúcim ruským raketovým útokom na civilné ciele, však narastá.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorého citovali ukrajinské médiá, uviedol, že okrem Poľska a Fínska ďalšie tri krajiny neverejne vyjadrili ochotu poskytnúť Ukrajine tanky Leopard 2, ak s tým bude súhlasiť Nemecko, kde sa tieto tanky vyrábajú. Rozhodnutie má padnúť budúci týždeň. Kuleba dúfa, že Ukrajina dostane od svojich západných partnerov dostatok tankov na vytvorenie tankovej brigády. To by podľa Unianu teoreticky vyžadovalo najmenej 93 tankov v troch práporoch po 31 kusoch.
Britský premiér Rišo Sunak zasa v sobotu v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským potvrdil zámer dodať Ukrajine moderné tanky Challenger 2.