Šéf ĽSNS Marian Kotleba pozýva vo štvrtok 17.novembra 2022 na protest do Bratislavy, ktorý sa začne o 15-tej hodine na Šafárikovom námestí. Akcia nesie názov „Za obnovu štátu, proti prijímaniu migrantov!“.
Kotleba na rádiu Kompas rekapituloval po svojom udalosti pred a po 17.novembri 1989.
Podľa Kotlebu všetko, čo sa budovalo sa po 17.novembri rozkradlo a dnes si ľudia musia brať hypotéky, ak ich vôbec dostanú na byty, ktoré sa postavili ešte za socializmu. Ľudí podľa Kotlebu oklamali tí, ktorí sľubovali, že budú lacné byty, nebude nezamestnanosť či bezdomovci „..tak všetko toto sa ukázalo, že bolo presne naopak a že nás dotlačili do systému, ktorý skutočne toho človeka žmýka…L
Kotleba hovorí, že žijeme v časoch, kedy vzali človeku všetko, čo robí život normálnym „Povedzte mi, tí, čo ste zažili socializmus. Kto by som to bol kedy pomyslel, že ľudia sa budú báť kúriť. Že sa budú obávať si zakúriť s titulu, že nevedia, aké účty a nedoplatky im potom prídu za to, že si niekde zakúrili viac.“
Podľa Kotlebu systém robí z ľudí otrokov tak, že ich núti si brať hypotéky na vlastné bývanie, ktorí sú potom zaviazaný systému a boja sa povedať si svoj názor. V tejto súvislosti spomenul napríklad policajtov na protestoch proti migrácii „Mnohí policajti len veľmi potichu nám hovorili, že sú s nami a že sú s nami v boji proti nelegálnej migrácii. a že najradšej by to sami nerobili, ale ich donútili (pozn.red. ísť ako ťažkoodenci chrániť migrantov).“
Veľké skupiny migrantov sa stretli s políciou neďaleko francúzskeho mesta Dunkerque po tom, čo francúzske úrady zmarili ich pokusy poslať desiatky malých člnov do Lamanšského prielivu.
Britské a francúzske úrady sa tento víkend pripravovali čeliť očakávanému „hromadnému spusteniu malých člnov“ po tom, čo nepriaznivé počasie takmer na štrnásť dní zabránilo nelegálnym prechodom.
GB News natáčalo v okolí dediny Gravelines neďaleko Dunkerque, keď sa do oblasti schádzalo veľké množstvo francúzskych policajtov.
V piatok a v noci na sobotu bolo vidieť stovky migrantov smerujúcich k Gravelines.
Novinári GB News videli 5 až 6 tisíc ľudí v niekoľkých provizórnych táboroch v okolí Dunkerque a neďaleko Gravelines. Natáčali cez noc, ako veľké kolóny ľudí kráčali pod rúškom tmy po hlavných cestách smerom k dunám a zalesneným oblastiam blízko pláže v Gravellines.
V polovici rána francúzska polícia odrazila postupné pokusy migrantov dostať sa na pláž. Očividne frustrované veľké skupiny migrantov sa stretávali s dôstojníkmi CRS, ktorí ich zatlačili späť pomocou slzného plynu.
Na niekoľkých miestach sa polícia stala terčom papekov, ktoré migranti hádzali, vrátane kameňov a konárov stromov. Medzi migrantmi bola jedna alebo dve ženy a deti, ale prevažnú väčšinu tvorili mladí muži.
Nepriaznivé počasie v Lamanšskom prielive bránilo preplávať akýmkoľvek malým člnom od posledného víkendu v októbri, keď sa cez 33 nafukovacích člnov preplavilo viac ako 1 500 ľudí.
Jeden zdroj povedal pre GB News: „Gangy pašeráckych ľudí sa stali veľmi skúsenými v čítaní vetra a prílivu v kanáli La Manche.
„Vedia, že tieto malé člny by v posledných dňoch mali malú šancu na preplávanie. Potrebujú najmä, aby utíchol vietor.“
Povedal, že úrady v Spojenom kráľovstve a vo Francúzsku sú v posledných dňoch v úzkom spojení a „plne očakávajú masové spustenie malých lodí“, keď sa počasie zlepší.
„Tento víkend uvidíme výrazne zlepšené poveternostné podmienky, pričom vietor bude utíšiť až do pondelka.
„Ide o trojdňové počasie, ktoré pašeráci naplno využijú, keďže vhodných dní na prechod bude s prechodom do zimných mesiacov oveľa menej.
„Nedávny nárast počtu prechodov cez Lamanšský prieliv vyvolal obrovský tlak na strediská na spracovanie migrantov v Doveri a Manstone v Kente, keďže úrady sa snažili vysporiadať s prichádzajúcim počtom.
V jednom momente sa Manston skutočne stal táborom pre migrantov, v ktorom sa nachádzalo približne 4 000 ľudí v zariadení, ktoré by malo zadržiavať migrantov iba na 24 hodín.
Posilnená policajná prítomnosť pozdĺž francúzskeho pobrežia medzi Dunkerque a Calais prichádza pred blížiacim sa oznámením novej bezpečnostnej dohody medzi Parížom a Londýnom pri Lamanšskom prielivu.
Ako súčasť dohody vláda Spojeného kráľovstva súhlasila, že zaplatí Francúzom ďalších 60 miliónov libier, aby pomohla posilniť bezpečnostnú prítomnosť pozdĺž francúzskeho pobrežia.