V pondelok rozhodlo Valné zhromaždenie OSN rezolúciu, ktorá vyzýva, aby bola Ruská federácia hnaná k zodpovednosti za to, že zaútočila na Ukrajinu a porušila tým medzinárodné právo.
Rusko by dokonca podľa rezolúcie malo zaplatiť Ukrajine vojnové reparácie.
Rezolúciu podporilo 94 z 193 členských štátov, vrátane Slovenska a Česka. Štrnásť hlasovalo proti, vrátane Ruska, Bieloruska, Sýrie, KĽDR, Číny, Kuby a Iránu, a 73 sa zdržalo, vrátane Brazílie, Indie či JAR. Ide o najmenej podporovanú z piatich rezolúcií týkajúcich sa Ukrajiny, ktoré Valné zhromaždenie prijalo od začiatku ruskej invázie 24. februára.
Teraz prijatá rezolúcia uznáva potrebu vytvoriť „medzinárodný mechanizmus na náhradu škody, straty alebo ujmy“, ktorá vznikla v dôsledku „protiprávnych činov“ Ruska voči Ukrajine. V tejto súvislosti odporúča, aby členské štáty VS OSN v spolupráci s Ukrajinou vytvorili „medzinárodný register“, kde budú zdokumentované nároky a informácie o škodách, stratách alebo ujmách, ktoré Rusko spôsobilo Ukrajincom.
Ruské veto v pätnásťčlennej Bezpečnostnej rade bráni najmocnejšiemu orgánu OSN v prijatí akýchkoľvek opatrení od chvíle, keď ruský prezident Vladimír Putin nariadil inváziu. Vo Valnom zhromaždení, ktoré už predtým prijalo štyri rezolúcie kritizujúce ruskú inváziu, však žiadne veto nie je. Rezolúcie Valného zhromaždenia OSN nie sú právne záväzné, ale majú politickú váhu.
Prezidenti Biden a Si sa podľa Bieleho domu zhodli na tom, že jadrová vojna by nikdy nemala nastať
Americký prezident Joe Biden a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching sa v pondelok zhodli na tom, že jadrová vojna by nikdy nemala nastať a že ju ani nemožno vyhrať. Zdôraznili tiež svoj odpor voči použitiu alebo hrozbe použitím jadrových zbraní na Ukrajine. Oznámil to Biely dom po prvej schôdzke oboch prezidentov na indonézskom ostrove Bali.
Podceňovať Rusko by bola chyba, chce uvrhnúť Ukrajinu do tmy, povedal Stoltenberg
Podceňovať Rusko by bola chyba, pretože stále ešte kontroluje rozsiahle časti Ukrajiny, povedal na tlačovej konferencii generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Ukrajinu podľa neho čakajú ťažké mesiace a o podmienkach rokovaní o ukončení vojny by mal rozhodovať Kyjev a nie Moskva, dodal šéf NATO citovaný agentúrami Reuters a AFP.
„Je na Ukrajine, aby rozhodla, aké podmienky sú prijateľné. Na nás je, aby sme ju podporili,“ povedal Stoltenberg. Úlohou NATO je nenechať Ukrajinu s prázdnymi rukami, dodal šéf obrannej aliancie, ktorá Kyjevu dodáva zbrane, ale do konfliktu sa priamo nezapojila.