Celý západný svet na čele s USA odsúdili vojenskú inváziu Vladimira Putina na Ukrajine a označujú ju aj ako terorizmus. Vo vojne umierajú nevinní civilisti aj deti, či sú bombardované nemocnice.
Vojna je zlá a nikto o tom nepochybuje. To, čo sa deje na Ukrajine opisuje aj írsky europoslanec Mick Wallace v bruselskom europarlamente.
„Keď Rusko zhadzuje bomby na zastavané oblasti Ukrajiny nepochybujem o tom, že ľudia pod bombami sú terorizovaní.“ začína svoj prejav europoslanec „Je to forma terorizmu.“ dodáva Wallace.
„Keď USA/NATO bombardovali Afganistan 20 rokov a zabili niekoľko státisícov a vysídlili milióny, tak terorizovali ľudí.“ hovorí v europarlamente.
„Prieskum OSN ukázal, že USA/NATO bombardovalo civilistov v Afganistane, 45% z týchto zabitých boli deti.“
„Keď USA zabili viac ako milión civilistov v Iraku, bol to terorizmus?“ pýta sa.
Ďalej spomína europoslanec ďalšie štáty, ktoré za posledné roky viedli vojny a pýta sa, či aj to je terorizmus.
Na záver kričí a pýta sa „Kedy sa konečne zobudíte a začnete žiť v skutočnom svete?!“
„Súhlasím, mala som na Univerzite spolužiaka z Afganistanu a pamätám, aké hrôzy mi opisoval z rodnej krajiny. USA je krajina, ktorá ani nemá právo na existenciu, tým, čo v dejinách pácha.“ píše v diskusii Eva.
@tomas_spacek_republika #pokrytectvo #terorizmus #usa #russia #tomasspacek ♬ original sound – Tomáš Špaček • Republika
V Poľsku sa stretnú kritici Putina, ktorí chcú prevziať moc po jeho páde
Neďaleko Varšavy sa začiatkom novembra stretnú bývalí ruskí poslanci a ďalší opoziční politici a aktivisti, aby rokovali o odpore voči režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina a možnom prevzatí moci po jeho páde.
Očakáva sa, že príde Ilja Ponomarjov, jediný poslanec ruskej Dumy, ktorý v roku 2014 hlasoval proti anexii ukrajinského Krymu. Ďalej Rzeczpospolita píše o advokátovi Markovi Fejginovi, bývalom poslancovi Gennadijovi Gudkovovi a advokátke Jelene Lukjanovovej.
Rusi presúvajú vojenskú techniku cez rieku Dneper
„Ruské sily sa pravdepodobne aspoň čiastočne poučili zo svojich neúspechov počas panického ústupu z Charkovskej oblasti, a to tvárou v tvár predchádzajúcej ukrajinskej protiofenzíve,“ uvádza Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Vojensky rozumné by podľa analytikov bolo koordinovane odsunúť muža a techniku, aby sa zabránilo ďalšiemu zničujúcemu úteku. „Takýto útek v Chersone by mohol uväzniť ruské sily a techniku na západnom brehu rieky Dneper,“ podotkol ISW.