Kontroverzná cesta predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwan zrejme skutočne prebehne. S odvolaním sa na zdroj z taiwanskej vlády a „vysoko postavený americký zdroj oboznámený so situáciou“ to uviedla stanica CNN.
Tieto informácie potvrdili aj zdroje taiwanskej novinárky Liou Tching-tchingovej, podľa ktorej má na ostrove zavítať v utorok v noci. Jej pristátie budú „kryť“ lietadlové lode a lietadlá, píše japonský server Nikkei.
Presný dátum cesty Pelosiovej zatiaľ americké zdroje neuviedli, návšteva bude ale pravdepodobne trvať „hodiny, nie dni“, uviedla CNN.
From my sources, @SpeakerPelosi is arriving in Taipei tomorrow night.
— Tingting Liu 劉亭廷 (@tingtingliuTVBS) August 1, 2022
„Podľa mojich zdrojov príde predsedníčka Pelosiová do Taipei zajtra večer,“ napísala v pondelok novinárka Tching-tchingová na Twitteri.
Špekulácie, že sa Pelosiová zastaví na Taiwane, vyvolali opakované varovania zo strany Číny. Peking vyhlásil, že čínska armáda nebude nečinne prizerať, pokiaľ Pelosiový ostrov navštívi. „Bolo by to hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Čao Li-ťien a varoval, že by situácia viedla k veľmi vážnym následkom.
Situáciu Spojené štáty skutočne nepodceňujú. Podľa Nikkei sa k Taiwanu presúvajú niektoré lode amerického námorníctva. V oblasti sa nachádza lietadlová loď USS Ronald Reagan, ktorá sa po návšteve Singapuru minulý týždeň vrátila do Juhočínskeho mora, obojživelná výsadková loď USS Tripoli, ktorá sa nachádza blízko Okinawy, a obojživelná výsadková loď USS America, ktorá je predsunutá v japonskom Sasebe.
Ďalej v Tichomorí na Havaji sa zúčastňuje cvičenia lietadlová loď USS Abraham Lincoln, vrtuľníková výsadková loď USS Essex a 36 ďalších vojnových lodí a tri ponorky.
Internetové stránky pre sledovanie letov ukazujú, že na Okinawe dorazili z Anchorage dva lietadlá HC-130J Combat King II. Sprevádzalo ich niekoľko lietadiel KC-135 Stratotanker, ktoré slúžia na doplňovanie paliva za letu.